درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

آپارتمان مسکونی بارکا در کرج + عکس و ویدئو

خانه » معماری ایرانی » آپارتمان مسکونی بارکا در کرج + عکس و ویدئو

آپارتمان مسکونی بارکا در کرج + عکس و ویدئو

استراتژی طراحی در این زمین که از دو سمت شمال و جنوب نورگیری دارد، به این صورت بود که حریم خصوصی خانه را در قسمت شمال و بخش عمومی را در قسمت جنوبی ساختمان طراحی شود، و در این حالت هر دو بخش از نورگیری فوق العاده ای برخوردار خواهند شد. بخش خدماتی ساختمان در میان این دو قسمت واقع شده است. به دلیل اینکه با چنین کاربردی مواجه بودیم، لذا ما نیز ساختمان را ساده و بدون هر گونه پیچیدگی‌ای طراحی کردیم. با یکدست کردن اجزا و المان های پروژه (نما، پشت بام، دیوار پارکینگ همکف و حیاط) این سادگی در نمای ساختمان هم قابل مشاهده است. نتیجه کار هم یک نمای شیشه ای دوجداره از آب درآمد. نمای پانورامایی این آپارتمان مسکونی ، یک پوسته کاملا شفاف در سطح دیوار به وجود آورده است. با طراحی یک فضای میانی بین هال و محیط روشن بیرون، ارتباط داخل و خارج آپارتمان مسکونی ملایم تر شد؛ به بیان دیگر، فرد به هنگام ورود به هال با میزان نور متعادل و ملایم تری رو به رو می شود. این حالت با تعدیل میزان نور این فضاها و به واسطه بالکن های شیشه ای به دست می آید.

ویژگی های خاص این بنا
سازه و اجرا به طور کلی: در این ساختمان از سازه پیش تنیدگی استفاده شده تا فاصله دو تکیه گاه تیر بیشتر شده و فضاهای مفیدتری در داخل ساختمان به وجود آید. بهره گیری از این سازه مزیت های دیگری نیز به دنبال داشت، من جمله بهترین فضای پارکینگ و نحوه گستردگی بهتری برای فضاهای داخل. در این پروژه از پکیج های گرمایشی و داکت اسپلیت (اسپلیت کانالی) به عنوان سیستم های گرمایشی و سرمایشی استفاده است. برای حذف رادیاتور، آبگرمکن پکیج را به سیم پیچ اسپلیت ها وصل کردیم تا سیستم های گرمایشی و سرمایشی هر دو در فضای پنهان سقف کاذب قرار بگیرند.

فناوری تولید / تحقق
از نکات قابل توجهی که موجب شد این آپارتمان مسکونی رتبه اول جایزه معمار را کسب کند، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
استفاده از سازه پیش تنیدگی برای حذف ستون های مرکزی.
استفاده از فضای بافر و بازدارنده نور که رابطی بین محیط بیرون و فضای داخل بوده و محلی مناسب برای نشستن و نظاره کردن فضای بیرون ساختمان است.
قرار دادن بالکن ها در فضای بین هال و فضای بیرون برای ارتباط بیشتر و منسجم تر با محیط بیرون ساختمان.
انتخاب شیشه به عنوان یکی از مصالح به کار رفته در بالکن ها و در جهت حفظ هماهنگی نمای شفاف ساختمان.
هماهنگی و پایداری در ارائه المان ها و اجزای بیرونی، به بیان دیگر، بهره گرفتن از فرم ها و اشکال خاص برای مرتبط ساختن اجزای نمای ساختمان.

استراتژی عملکردی پروژه که دارای زمینی با نورگیری شمالی و جنوبی است، استقرار حوزه‌ی خصوصی، با نورگیری کامل در جبهه‌ی شمال و حوزه‌ی عمومی، با نورگیری کامل در جبهه‌ی جنوبی است که بخش خدماتی در میان این دو قرار گرفت . این برخورد با عملکرد، باعث نوعی کمینه گرایی و وضوح در طراحی پلان، بدون هرگونه بیان پیچیده گردید. همچنین این سادگی و تک بیانی در طراحی نمای پروژه به صورت وحدت دهی به عناصر کالبدی خارج بنا (نما، سقف پارکینگ ،دیواره‌ها، کف پارکینگ و محوطه) ارائه گردید.

محصول این دیدگاه پوسته ای قابل تبدیل به عناصر مختلف بود که در طبقات به صورت جداره‌ی دوپوسته و شیشه‌ ی سراسری (پانوراما) درآمد . همچنین نمای پانوراما دیواره‌‌ای کاملاً شفاف در داخل نشیمن ایجاد کرده که با طراحی فضایی حائل بین قسمت پرنور و قسمت نشمین باعث تلطیف ارتباط داخل با جداره‌ی پرنور شده و سیر از داخل به خارج بنا با سلسله مراتب کیفی نور همراه گردید. این تغییر کیفیت نه تنها به واسطه‌ی نور، بلکه به کمک در هم آمیختن فضای داخل و خارج نیز انجام گردید که آنرا با تراسهایی احاطه شده با شیشه که در فضای واسط قرار دادها یم میسر ساخته است. نکات : – استفاده از سازه پیش تنیده برای حذف ستون های مرکزی ساختمان که فضای پارکینگ و داخل ساختمان را سیال تر و گشوده تر می نمود .

استفاده از یک فضای حائل که هم مفصلی بین درون و بیرون آپارتمان مسکونی فراهم کرده وهم نمای پانواراما راکادره میکند، می توانست مکانی برای نشستن ونظاره بیرون باشد , و همچنین جانمایی تراس هایی برای ارتباط بیشتر با فضای بیرون و هوای آزاد به فرصت های کیفی فضای حائل افزوده . – پوشش جداره های شیشه ایی برای تراس ها برای عدم گسیخته شدن یکپارچگی سطح شفاف نما . – استفاده از سطوح سرتاسری بازشو برای دریافت نور در تمام عرض نمای ساختمان و فیلتر کردن نور در هنگام ورود به ساختمان از طریق ایجاد بافت در سطح پوسته خارجی نما . – تداوم و تک بیانی عناصر خارجی : استفاده از اتود فرمی مشخص در اتصال عناصر کالبدی خارج آپارتمان مسکونی

آپارتمان مسکونی بارکا در کرج

مکان: کرج
معماران ارشد: حسن سلطان پور و بهزاد آدینه
سال: ۱۳۹۲-۱۳۹۰
مساحت زمین: ۱۹۲ مترمربع
مساحت همکف: ۱۵۷ مترمربع
زیربنای ساخت: ۸۹۰ مترمربع
کاربری: مسکونی
سازه: شرکت آقای هاشمی-استرانگ هولد
مشاور برق و تاسیسات: آقای کوکبی
اجرا: شرکت بُعد پنهان
مدیر اجرایی: مهندس مهدی شکوری
تیم اجرایی: مهدی شکوری، فرج عزیزخانی
پیمانکار: شرکت بُعد پنهان
جوایز: مدال افتخار (رتبه اول) در مسابقه جایزه معمار ۱۳۹۳ در گروه آپارتمان های مسکونی

2017-04-25T02:50:10+00:00

ثبت ديدگاه