درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

بازسازی نوسازی خانه قدیمی قانعی در اصفهان

خانه » معماری ایرانی » بازسازی نوسازی خانه قدیمی قانعی در اصفهان

بازسازی نوسازی خانه قدیمی قانعی در اصفهان

خانه ما یک خانه قدیمی بود که در ضلع جنوبی خانه پدرم قرار داشت. پس از اینکه بچه‌هایم بزرگ تر شدند، فضای بیشتری احتیاج داشتیم و همین باعث شد به فکر بازسازی نوسازی خانه قدیمی ساختمانم بیافتم. بنابراین، دو اتاق دیگر در بخش شمالی طبقه بالایی همین ساختمان اضافه کردیم. یک ایوان (بالکن) هم مثل بناهای ایران باستان من جمله کاخ چهل ستون در بالای این دو اتاق جدید ساخته شد که نهایتا یک فضای یکپارچه از آب درآمد و کل خانواده را زیر یک سقف جمع کرد.

در طرح بازسازی نوسازی خانه پس از آن، در ضلع شرقی ساختمان (در خیابان میر) یک مسیر ماشین‌رو ساخته شد و امتداد آن به پارکینگ خانه پدرم منتهی می شد که ورودی اش در کوچه پشتی (کوچه حمید) قرار داشت. در پایان کار، یک راه پله با سه پله برای اتصال بخش های شرقی و غربی به همدیگر ساخته شد. این راه پله، دقیقا مشابه و متقارن با راه پله خانه پدرم نقش پل ارتباطی را بازی می کند. این سه پله، یک مسیر رفت و آمد را در هر دو جهت افقی و عمودی فراهم می کند.

بازسازی نوسازی خانه قدیمی قانعی

می توان ادعا کرد که پوشش آلومینیومی حجم اصلی ساختمان، همان نمونه ی مشابه و امروزیِ اوروسی خانه های ایران باستان است که از طریق آن، منظره وسیع و تسلط دید کامل در اختیار ساکنین است و علیرغم نور مناسب فضای داخل که به واسطه شیشه های رنگارنگ پنجره ها تامین می شود، از بیرون به داخل هیچ گونه امکان دید زدن وجود ندارد و این محفوظ ماندنِ حریم خصوصی فضای داخل خانه به واسطه همین شیشه های مات و رنگی است که به هنگام ایستادن در حیاط و با نگاه کردن به سمت پنجره ها تنها تصویری مات از داخل به دست می دهد.

نحوه رفت و آمد
سیستم رفت و آمد در فضای این خانه قدیمی ، شکل جدید و به روز شده ی سیستم رفت و آمد خانه های ایران باستان است که آمد و شدِ افقی را در سه سطح عمودی فراهم می کند؛ این امر باعث می سود که تمام اعضای خانواده با هم ارتباطی همیشگی و دائمی داشته باشند.

نحوه پوشش گیاهی
گل و گیاه در این پروژه مثل بقیه اجزای ساختمان از اهمیت خاصی برخوردار هستند. درخت توت قدیمی در وسط حیاط توجه هر بیننده ای را به خودش جلب می کند و در کنار آن، قامت درخت سرو جوان در ابتدای راه پله خودنمایی می کند. زیبایی این تصویر خارق العاده از گیاهان با نمای درخت کاج قدیمی که از داخل حیاط خانه پدرم سربرافراشته کامل می شود.

مکان: اصفهان، خیابان میر
تیم معمار: مشاورین پولشیر
معماران ارشد: محمدرضا قانعی، اشکان قانعی
همکاران طراح: لیلا ایزدی، شهاب محمودی، اردشیر قانعی
سال: ۱۳۹۱-۱۳۸۳
مساحت: ۵۸۰ مترمربع
کاربری: مسکونی (تک واحده)
مهندس سازه: فریدون بنکدارپور
مهندس تاسیسات مکانیکی ساختمان: حیدر خسروی
مهندس تاسیسات برق ساختمان: اسکندر صادق نژاد
پیمانکار: مهرداد قانعی

2017-04-25T02:03:53+00:00

ثبت ديدگاه

*