درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

برج مسکونی یادمان در اردبیل

خانه » معماری ایرانی » برج مسکونی یادمان در اردبیل

برج مسکونی یادمان در اردبیل

برج مسکونی یادمان در اردبیل ساختمانی است که توسط “آتلیه معماری” برای حضور در مسابقه معماری “افق طرح و اندیشه” طراحی شده بود، اکنون در حال اجرایی شدن است. این تیم، طرح خانه های ایرانی که حیاط مرکزی داشتند را با ساختارآسمانخراش های نامنظم ترکیب کرده تا به یک کانسپت نورآورانه برسد. برج های دوقلوی یادمان اردبیل بصورت ۲ برج ۲۶ طبقه ای در مجاور هم است که شامل ۱۸۰ واحد مسکونی، استخر، سالن ورزشی و مهد کودک است.

نمودار پروسه طراحی
هدف از برگزاری این مسابقه، دریافت طرح ‌های پیشنهادی برای احداث یک برج با معیارهای جهانی بود که نوآوری، پایداری و پاسخگو بودن ساختمان در برابر محیط در آن گنجانده شده باشد.

پلان همکف
طبقات ۱۹، ۲۰، ۲۱و ۲۲ به صورت طاق و برداشت از معماری سنتی و اسلامی موجود در شهر اردبیل به خصوص بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی طراحی شده اند. در طبقات ۹، ۱۰، ۱۸ و ۱۹ راهروهایی با فضای سبز تعبیه شده که دو برج را به هم وصل می کند. در این راهروها، راهروی بالایی درهر زوج طبقات بصورت فضای باز و برای فصول گرم، و راهروی پایینی بصورت محیطی گلخانه ا‌ی و سرپوشیده برای زمستان ها در نظر گرفته شده است.

پروژه برج مسکونی یادمان در اردبیل را می توان به چند بخش ذیل تقسیم کرد:

ایجاد المان شهری در این برج مسکونی با الهام از مفاهیم بومی و سنتی منطقه؛ به عنوان نقطه عطفی برجسته در بافت شهری اردبیل.
ایده فضا به عنوان معماری سازگار با محیط زیست؛ برای تامین گرما از طریق راهکارهای مربوط به هر فصل: حفظ گرما در زمستان (برای شرایط سخت آب و هوایی در اردبیل) از طریق آتریوم های چند سطحی و سیستم خنک کننده در تابستان به وسیله سایبان و سیستم تهویه هوا. تراسآسمانخراشهای بهارخواب که قابلیت انعطاف و تبدیل به آتریوم در زمان های خاص در زمستان را دارند و موجب کاهش فشار وارده بر سیستم گرمایشی و سرمایشی روزانه و فصلی می شوند؛ این تراس ها همچنین باعث می شوند با ادامه چمن کاری در قسمت هایی از حیاط و طبقه چهارم، شرایط برای ایجاد معماری سبزتر مهیا شود. تجهیزات لازم برای بهره گیری از انرژی خورشیدی و بادی نیز در بام برج نصب می شوند.

پلان طبقه سوم
توده معماری به عنوان یک فرم به یادماندنی برای رسیدن به یک ساختار رسمی جدید.
ایده معماری فضا به عنوان فضایی انعطاف پذیر، که انعطاف پذیری، نفوذپذیری و ناپایداری در آن به عنوان کلمات کلیدی و جدایی ناپذیر “معماری تولیدی” به حساب می آید، و بر ماهیت منظم معماری دلالت دارد که شهر در آن به عنوان یک سیستم پویا مورد توجه قرار می گیرد.

تیم معمار: نظام الدین عنبری روزبهانی و علی اندجی گرمارودی (آتلیه معماری)
مکان: اردبیل، بلوار ساحلی
نوع کاربری: مسکونی
مساحت زمین: ۳۹۲۰ مترمربع
زیربنای ساخت: ۳۹۰۰۰ مترمربع

مترجم: ناصر برادران

2017-04-25T03:33:09+00:00

ثبت ديدگاه