درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

بررسی ساختمان مسکونی 640 مترمربعی در اصفهان

خانه » ساختمان مسکونی » بررسی ساختمان مسکونی 640 مترمربعی در اصفهان

بررسی ساختمان مسکونی 640 مترمربعی در اصفهان

در بررسی ساختمان مسکونی نحوه شکل گیری پروژه های معماری با ایده‌های خلاقانه بطور معمول از شرایط اقتصادی خاص، شکل منحصر به فرد زمین، انتظارات متعدد کارفرما و از این دست موارد نشات می گیرد؛ با این اوصاف، شهرهای ما، همسایه ما، و کوچه های ما با مجموعه ساختمان هایی شکل گرفته اند که با ابعاد مشابه و برنامه های اجرایی و اقتصادی غیرکارشناسانه و یکسان ساخته شده اند. مقررات محدود کننده شهرداری علی الخصوص در شهرها حضور معماران را بر سر پروژه ها به حداقل رسانده و نقش آنها عمدتا در طراحی جزئیات نما و ترکیب متریال ها خلاصه شده است.
با بررسی ساختمان مسکونی و قوانین و مقررات و بازبینی مجدد آنها و تعدیل به ایده های آینده نگرانه در این پروژه به ایده های جدیدی دست پیدا کردیم که نه تنها طراحی نما را در پی داشت بلکه کیفیت های جدیدی برای زندگی فراهم آورد. این پروژه یک ساختمان مسکونی است که در اصفهان واقع شده است. این بنا با الگویی متداول و رایج در سطح شهر طراحی شده و شامل دو واحد در طبقات اول و دوم و یک واحد زیرزمینی است که در زمینی با ابعاد ۱۱ متر در ۲۶ متر و با ۶۰% سطح اشغال ساخته شده است.
در بررسی ساختمان مسکونی طبق مقررات شهرداری، گشایش واقع در نمای شمالی می بایست ۱۷۰ سانتی متر بالاتر از سطح زمین طراحی شود و هرگونه پنجره ای که در پایین تر از این سطح تعبیه شود به دلیل تسلط دید بر همسایگان شمالی ممنوع می باشد. از طرف دیگر، در جهت شمال غربی ساختمان یک پارک محلی قرار دارد که با چرخش ۴۵ درجه به سمت آن قابل مشاهده است.
در نمای جنوبی از بابت گشایش هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد اما در پروژه های ساختمان سازی، پنجره‌های رو به حیاط معمولا در سطح بالاتری قرار گرفته و در اغلب آنها، ارتباط بین باغچه و داخل ساختمان در نظر گرفته نمی شود. بنابراین، ما سعی کردیم با مشخص کردن محل جدیدی برای پنجره‌ها در سطوح و لایه‌های مختلف، نمای ساختمان را سازمان دهی کرده تا در برابر تمام موارد ذیل پاسخگو باشد.
در نمای شمالی:
کنترل تسلط دید بر همسایگان شمالی، ایجاد نمایی نیمه شفاف با در نظر گرفتن قوانین و مقررات شهرداری.
امکان مشاهده پارک محله در قسمت شمال غربی ساختمان.
فراهم کردن یک فیلتر سبز در برابر صدا و تاکید بر درون گرایی و شفافیت.
مشخص کردن یک لایه گشایش برای داشتن دید وسیع تری از منظره بیرون.

در نمای جنوبی:
مشخص کردن یک لایه گشایش برای داشتن دید وسیع تری از منظره بیرون.
ایجاد فضاهای باز امن در طبقات بالایی و در امتداد فضاهای داخلی.
ایجاد یک فضای نیمه باز در امتداد حیاط در طبقه دوم به عنوان فضای همسایه.

بررسی ساختمان مسکونی 640 مترمربعی در اصفهان

مکان: اصفهان
تیم معمار: دفتر طراحی معماری فرآیند منطقی
معمار ارشد: احسان حسینی، الهام گرامی زاده
تیم طراح: امیرعلی پورکیان
پیمانکار: مهدی حسن نژاد
مساحت: ۶۴۰ مترمربع
کاربری: مسکونی
سال: ۱۳۹۱

2017-05-08T02:47:12+00:00

ثبت ديدگاه

*