درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

بنای نمازخانه و محل اجرای مراسم مذهبی

خانه » اماکن مذهبی » بنای نمازخانه و محل اجرای مراسم مذهبی

بنای نمازخانه و محل اجرای مراسم مذهبی

ایده اصلی طرح بنای نمازخانه برای حجم مسجد یک بیضی تودر تو با شکل هندسی نرم وآرامش بخش است؛ این حجم خود علاوه بر بُعد فضایی می تواند بعد عملکردی طرح را نیز جوابگو باشد.این حجم با امتداد در جهت قبله طراحی شده که با ایجاد شکاف در ابتدا و انتهای حجم و ایجاد نور بصورت خطی به داخل فضای مسجد جهت یابی را برای نمازگزاران آسان نموده است.

بنای نمازخانه و محل اجرای مراسم مذهبیدیوارهای مسجد دولایه هستند لایه ی بیرونی که نمای مسجد است از یک پوسته ی آجری متخلخل تشکیل شده و علاوه بر سایه اندازی، جلوه ای آرام و معنوی را به مسجد می دهد. نقش دیگر آن، عایق صوتی وحرارتی برای مسجد است. مناره های مسجد در بنای نمازخانه نمونه ی دیگری از نوآوری درساخت مناره در معماری اسلامی است. با عبور از لایه ی بیرونی به رواق ورودی می رسیم که عمده مصالح آن از شیشه است.

دربالای لایه ی داخلی، گنبد فیروزه ای قرار دارد که رنگ معنویت وآسمانی بودن را به بنا می دهد. گذر نور در جهت قرارگیری آن در فضای داخلی مسجد به سمت قبله است.در طراحی این بنا پنج رکن معماری رعایت شده است، از جمله ایجاد فضاهای شفاف و سیال و بهره گیری از نورطبیعی که حال وهوای روحانی را به وجود آورده و آرامش و آسایش را برای نمازگزاران به ارمغان می آورد.

معماری
فرم متخلخل پوسته ی بیرونی فضایی آکنده ازنور و سایه در فضای داخلی به وجود می آورد و همزمان روح بیننده را به بیرون جذب می کند. ورودی مسجد دروازه ای چوبی دارد که به هنگام بازشدن چشم انداز وسیع تری از محیط بیرون را دراختیار مراجعه کنندگان قرارمی دهد. مصالح به کار رفته در ساختمان نمازخانه، پوسته را با آب و هوا و محیط اطراف سازگار ساخته است. شکاف نمای جلو و پشت بنا که تا فضای داخل ادامه داشته و با هدایت نور روز و شب به داخل، جهت قبله را نشان می دهد؛ رواق ورودی نیز ساختمان را که با شیشه و آجرگوشه‌‌گرد ساخته شده احاطه کرده، و رفت و آمد در اطراف ساختمان را راحت تر کرده است.

فناوری
نمای دیگر شامل یک پوسته آجری است که از آجر نسوز با ضریب انتقال گرمای کم ساخته شده است و بخش بزرگی از نمای داخل نیز با شیشه دوجداره انجام شده است. خلل و فرج پوسته‌ی شکاف بیرونی بعضی اوقات باعث ورود جریان هوا به فضای داخل شده و رنگ پوسته موجب منعکس شدن گرمای آفتاب تابیده بر آن می گردد. پوسته آجری در پشت رواق بیرونی مانند عایق گرمایی عمل می کند. لایه پوسته آجری مثل عایق حرارتی است که میزان گرمای قابل توجهی را طی فصول گرم حفظ می کند. پوسته‌ی جلوی رواق و گنبد روزنه دار که بین دو پوسته دیگر قرار گرفته در تابستان باعث می شود که گرمای داخل ساختمان به ۱۰ درجه سانتی گراد کاهش یابد و این دما بسیار خنک تر از هوای بیرون بوده و متعاقبا تاثیر شگرفی بر صرفه جویی در مصرف انرژی می گذارد.

زیرسازه
زیرسازه ساختمان از نوع قاب فلزی است و برای تحمل بار جانبی آن، قاب خمشی نرمال آن در هر دو جهت مورد بررسی قرار گرفته است.

اجرای تاسیسات الکتریکی و مکانیکی
در پروژه بنای نمازخانه از کولر آبی برای خنک سازی فضای پروژه استفاده می شود.

بنای نمازخانه و اجرای مراسم مذهبی

مکان: اصفهان (۱۲ کیلومتری جاده اصفهان- نائین)
تیم معمار: دفتر معماری فتوت
معمار ارشد: حامد فتوت
تیم طراح: حامد فتوت، سمانه مشکل گشا، آزاده صدری
سال طراحی: زمستان ۱۳۸۸
سال ساخت: بهار تا زمستان ۱۳۸۹
زیر بنای ساخت: ۳۵۰ مترمربع
کاربری: اماکن عمومی و مذهبی
مهندسین راه و ساختمان: محسن ابوطالبی، علی نقوی
مهندس تاسیسات: مسعود زمانی زاده
مهندس برق: علیرضا پورکرمانیان
اجرا: شرکت ساختمانی سخت آزما
مدیر اجرایی: احمد شاه نظری
نظارت بر اجرا: حامد فتوت
پیمانکار: آقای کاظمیان
جوایز:
رتبه اول بناهای مذهبی در دومین جایزه طراحی و معماری نما با منظره شهری (فصلنامه معماری و ساختمان-۱۳۹۰)
طرح برگزیده ساختمان های عمومی در اولین دوسالانه‌ی معماری و معماری داخلی ایران (۱۳۹۳)

2017-05-08T09:10:02+00:00

ثبت ديدگاه

*