درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

خانه‌ی رمپ – خانه‌ای زیبا ساخته شده در سراشیبی تند کوه

خانه » ساختمان مسکونی » خانه‌ی رمپ – خانه‌ای زیبا ساخته شده در سراشیبی تند کوه

خانه‌ی رمپ – خانه‌ای زیبا ساخته شده در سراشیبی تند کوه

این پروژه خانه‌ی رمپ ، ترکیبی از یک خانه کوچک برای دربانِ یک ساختمان بزرگ و فضای اداری برای کارفرما است. هر دو واحد در یک سازه الحاقی گنجانده شده‌اند که تمام نیازهای محیطی و زیربنایی را در خود جای داده است. علاوه بر واحدهای مسکونی و اداری، سازه الحاقی شامل یک رمپ برای ورود وسایل نقلیه، یک پل عابر پیاده، دو اتاق تاسیساتی، یک استخر و پیاده روی خیابان می باشد.

موقعیت ساختمان اصلی در سراشیبیِ سایت پروژه ایجاب می کرد که از یک سری دیوارهای نگهدارنده برای نگه داشتن پاگردها به صورت اتصالی و تکیه دادن آنها به پیِ ساختمان استفاده شود؛ این دیوارها به صورت جعبه‌های توخالی طراحی شده و نقش آنها حفظ سطوح فوقانی است. برای مثال، یک سازه‌ی لوله‌ای جهت تقویت تکیه‌گاه خانه‌ی رمپ وسایل نقلیه در ساختمان اصلی ساخته شد. بخش توخالی این سازه به فضای اداری تبدیل شده که پنجره‌هایی در نمای جنوبی آن تعبیه شده تا در مقابل سازه‌ی بزرگِ کل ساختمان به اندازه کافی نور و ویووی کافی داشته باشد.

خانه‌ی مخصوص دربان، بخش پایینیِ دیوار اطراف سایت را تشکیل داده که یک واحد دو طبقه است و در مقابل خاک‌های پشت دیوار نقش سد را ایفا می کند. نمای جنوبی این واحد رو به ورودی خانه‌ی رمپ وسایل نقلیه اشراف دارد. انتهای خانه‌ی رمپ و فضای مسکونی از طریق نمای دوجداره به هم متصل هستند.

سطح بیرونی این نمای دو جداره از جنس استیل بوده و حریم اتاق نگهبانی را در برابر نگاه سرنشینان وسایل نقلیه به هنگام عبور از خانه‌ی رمپ محفوظ نگه می دارد. همین امر اجازه کنترل ورودی را به دربان می دهد. سطح داخلی از یک سری پانل‌های پنجره‌ای و دیواری ساخته شده است. این لایه که در پشت نمای بیرونی قرار گرفته بصورت کشویی طراحی شده‌ و پانل‌هایی که رو به سه پنجره هستند بصورت ثابت طراحی شده‌اند.

خانه‌ی رمپ – خانه‌ای زیبا

گسترش شرقی خانه دربان به استخری در زیر سکوی ورودی تبدیل شده است. این سکو سپس به یک پل تبدیل می شود و از بالای دسترسی وسایل نقلیه عبور کرده و ساختمان اصلی را به خیابان متصل می کند. این پروژه در پایان، تمام نیازها و تغییرات دیگر را در خود جای داده، بدون اینکه نمای حجم اصلی ساختمان دستخوش تغییر شود.

مکان: تهران
تیم معمار: استودیو جا، افشین فرزین
سال: 1389
کاربری: مسکونی

2017-05-08T09:01:32+00:00

ثبت ديدگاه

*