درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

خانه صخره‌ای با چهره‌ای خشن از نماد ادبیات اسپانیا

خانه » بناهای عظیم » خانه صخره‌ای با چهره‌ای خشن از نماد ادبیات اسپانیا

خانه صخره‌ای با چهره‌ای خشن از نماد ادبیات اسپانیا

اگر بتوانید منظره ی قبل از ساخت پروژه‌ی خانه صخره‌ای گائودی را با ساختار فعلی اش مقایسه کنید بدون شک از این طراحی ماهرانه ، شگفت زده خواهید شد .
ساختار خانه صخره‌ای گائودی در کشور اسپانیا به طرز عجیبی به افسانه های موجود در ادبیات این کشور شباهت دارد به گونه ای که می توان فرم و شکل این پروژه را به حالت تدافعی و حفاظتی از منطقه تشبیه کرد .

خانه صخره‌ای با چهره‌ای خشن از نماد ادبیات اسپانیا

طراحی پروژه خانه صخره‌ای بر عهده ی گروه معماری اسپانیایی artolome ArchitectGilb و در منظره ی مشرف به دریای مدیترانه در فضایی آرام و بی سر و صدا قرار دارد .
سفارش این طرح مربوط به یک زوج جوان مادریدی می باشد و پروژه ای خصوصی به حساب می آید و این زوج جوان ، اصرار زیادی بر خاص بودن و اجرای سریع طرح داشتند .

طرح ، دارای شیبی 42 درجه نسبت به افق بوده است که با یک قدم اشتباه امکان شیرجه رفتن در دریای مقابل ساختمان وجود دارد .
در ساخت این پروژه از راهکار های مهندسی مبتکرانه ، تکنیک های سنتی ، تعاریف دیجیتال و شبیه سازی های کامپیوتری استفاده شده است که در نوع خود یک نوآوری و ابداع در طراحی خارجی به حساب می آید .

نکته ی مهم و جوهره ی اصلی زمینه های معماری در سبک های قوی و قابل توجه ، کنترل هزینه های مالی طرح می باشد اما پروژه ی گائودی تمام قد در برابر این طرز فکر ایستاده است تا ثابت کند اینگونه طرح ها بسیار پر هزینه می باشند .

خانه صخره‌ای

چالش اصلی و کلیدی ، ایجاد نمایش خیره کننده ای از یک شیب خطرناک بود .

این خانه‌ی کوهستانی ، از دو طبقه با یک سالن تراس مانند ، مجهز به استخر شنای خصوصی و یک اتاق مرکزی در طبقه ی دوم با چهره ای خشن و تدافعی ساخته شده است .
این خانه در منطقه ای با شیب تند و با اختلاف دمایی 20 درجه در فصول مختلف سال ، ایجاد شده است .
نمای ساختمان با پوششی منحنی شکل از جنس بتن آرمه (اصطلاحی در مهندسی عمران و معماری با معنای بتن مسلح یا آرمه وجود دارد) ، پوشیده و در تولید آن از هندسه‌ی طبیعی زمین طرح کمک گرفته شده است .
به لطف پولک های پوشش ساختاری مصالح این خانه ، ابهامی در تشخیص طبیعی با مصنوعی بودن نمای ساختمان ایجاد می شود .
از 150 متر مربع فضای کلی طرح ، حدود 70 مترمربع آن به سالن و تراس اصلی طرح تعلق دارد .
انحنا های روی شیب سقف خانه ، به عنوان یک تقویت کننده ی صوتی عمل می کنند.
نگاه به فلس های این اژدها و بالا و پایین رفتن امواج دریای مقابلش با خواندن افسانه ی گائودی ادبیات اسپانیا و چشم انداز زیبای این منطقه تکمیل شده و فراموش نشدنی است .

مترجم : مهندس امیرکاظمی

2017-05-08T09:09:36+00:00

ثبت ديدگاه