درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

خانه لوکس دکتر ماندانا افشاریان در کرمانشاه

خانه » معماری ایرانی » خانه لوکس دکتر ماندانا افشاریان در کرمانشاه

خانه لوکس دکتر ماندانا افشاریان در کرمانشاه

خانه لوکس دکتر افشاریان که در زمینی با مساحت ۳۱۲ مترمربع در کرمانشاه ساخته شده، دارای سه طبقه و برای یک زوج و دو فرزندشان (یک دختر و یک پسر) است. یکی از معیارهای مالک این بود که هر یک از فرزندان وی در آینده یک واحد مجزا داشته باشند و ما هم بر آن شدیم که این خانه لوکس را طوری طراحی کنیم که قابلیت تبدیل شده به آپارتمان را داشته باشد.

این امر ایجاب می کرد که هم نقشه و هم نما از انعطاف پذیری لازم برخوردار باشند یعنی طراح باید راهی را درپیش بگیرد که ساختمان برای الان بهینه مورد استفاده قرار گرفته و برای آینده نیز فضای مورد نیاز به درستی تقسیم شود.

در طراحی معماری عواملی همچون شهر ، محله ، موقعیت و سایت پروژه ، اقلیم منطقه ، جهات جغرافیای ، سلیقه شخصی طراح و… تاثیرگذاز می‌باشد. اما به نظر می رسد مهمترین عامل در این امر خواسته ها و دید کارفرما به پروژه و اهدافش برای استفاد و نوع کاربری فضا است. در این پروژه نیز خواسته های کارفرما تاثیر زیادی در طراحی این اثر معماری گذاشته است.

خانه لوکس دکتر ماندانا افشاریان در کرمانشاه

خانه ای برای امروز، آپارتمانی برای فردا…
از آنجا که دکتر ماندانا افشاریان و همسر ایشان که کارفرمای این پروژه هستند، آینده فرزندانشان را مد نظر قرار داده بودند، تصمیم گرفتند تا این پروژه پس از بهره برداری قابلیت تبدیل به یک آپارتمان را داشته باشد. به صورتی که بتوان برای هر کدام از فرزندان این خانواده واحدی را به طبقات ساختمان اضافه کرد. خانه های طراحی شده توسط معماران که اثرهای هنری و هنری به حساب می آیند، از لحاظ شکل شناسی با نقاشی های واقعی، تخیلی و مفهومی یا حتی داستان های عاشقانه می تواند قابل قیاس باشد.
درخواست دیگر مشتری یک پروژه ساده با طراحی منحصربفرد بیرونی بود. بر این اساس با در نظر گرفتن نسبت ارتفاع ساختمان به عرض آن، ما یک مربع با یک شکاف بر روی آن طراحی کردیم، که ساختمان را به یک مجسمه در حال ظهور از خیابان تبدیل میکرد. این راه حل نه تنها ورودی ساختمان را بسیار خوب نشان میداد بلکه به اختلافات فضای سطوح بالایی به طور مناسبی پاسخ میداد.

پلان همکف
معیار دیگر مالک این خانه لوکس، داشتن نمایی ساده و در عین حال متمایز و منحصر به فرد بود. بر همین اساس، ما نیز با در نظر گرفتن ابعاد طول و عرض ساختمان، مربعی طراحی کردیم که شکافی در آن قرار داشت تا از نمای سر کوچه به شکل پیکره ای خودنمایی کند. این تورفتگی در قسمت ورودی نه تنها حالت دعوت کنندگی به حجم ساختمان داده و ورودی را خیلی خوب جلوه می دهد، بلکه با فضای تقسیم شده طبقات بالا سازگار خواهد بود.
احترام به حقوق عابرین در محل پیادرو که در فرهنگ سنتی ایرانیان بسیار حائز اهمیت است در این پروژه نیز به چشم می خورد به طوری که قسمت هم سطح زمین به سمت عقب تکیه داده تا محل عابرین بازتر و وسیع تر شود و قسمت از زمین شخصی مالک به فضای سبز عمومی اختصاص یافته است. لذا این بنا از یک ساختمان صرفا مسکونی به یک بنای ارزشمند شهر با ظاهری شکیل و چشم نواز تبدیل شده است. این ساختمان خانه لوکس در عین اینکه معنا و ارزش واقعی این پروژه را به بیننده منتقل می کند، حس شادابی و احترام به عابرین را نیز در او بر می انگیزد.
بنا به درخواست مالک، سامان دهی فضا و طراحی داخلی با آجر نمای سفالی و تخته انجام گرفته و فضایی باز، شاد و دلپذیر را به وجود آورده است. در طبقه بالا از روی فضای باز سالن، یک راهرو (پل مانند) به سمت اتاق خواب هدایت شده و حس هیجان توام با امنیت در فرد بوجود می آورد که این نیز موردی دیگر از متمایز بودن این ساختمان است.
با طراحی داخلی و سازماندهی فضای دوستانه آن، محیط دلپذیر، بزرگ و روشنایی حیرت آور محیط، توسط همراهی چوپ و آجر شرایطی عالی برای این خانه لوکس فراهم شده است. تجربه یک محیط متفاوت در پروژه از ورودی تا اتاق خواب ها بوسیله یک پل معلق بالای دهلیز فراهم شده است، که یک احساس هیجان همراه با امنیت القا میکند.
در پایان یادآور میشود که بدون در نظر گرفتن زیبایی اینگونه پروژه‌ها و میزان موفقیت معماران آن در گسترش ایده خود، باید از ساخت آنها حمایت کرده و راه را برای ورود هنرمندان نوگرا و معماران خلاق باز کرد.

تیم معمار: رنا دیزاین
مکان: کرمانشاه، ایران
معمار مسئول: رضا نجفیان
مساحت زمین: ۳۱۲ مترمربع
زیر بنا: ۶۰۰ مترمربع
سال: ۲۰۱۳ (زمان ساخت: ۱۷ ماه)
مالک: دکتر ماندانا افشاریان

2017-04-25T04:04:41+00:00

ثبت ديدگاه

*