درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

نمایش مشخصه‌های ماهرانه‌ی معماری در پروژه خانه پوست گردویی

خانه » ساختمان مسکونی » نمایش مشخصه‌های ماهرانه‌ی معماری در پروژه خانه پوست گردویی

نمایش مشخصه‌های ماهرانه‌ی معماری در پروژه خانه پوست گردویی

سازه پروژه خانه پوست گردویی در سال‌های 1383-1382 به اجرا درآمده بود منتها در سال 1389 به دفتر معماری اکنون سپرده شد تا کارهای بازسازی و تکمیل پروژه را با صرف بودجه محدودی به پایان برساند.

همین معنای “هستی” است که زیباشناسی یک اثر را نشان می دهد. نما در این پروژه ساخته نشده، بلکه چهره‌ی پنهان آن نمایان شد. درک و به تصویر کشیدن قابلیت و ماهیت مصالح موجود در طبیعت از لحاظ پایداری و قرار گرفتن در معرض نیروهای محیطی داخلی ونیز بکارگیری این کیفیت‌های زیباشناختی در کنار سازگاری و قابلیت بازگشت‌پذیری به طبیعت از مشخصه‌های ماهرانه‌ی معماری در این پروژه است.

توجه به ماهيت و موجوديت عناصر حاضر در ساختار قبلی و سعی دراصلاح و تعديل آنها در راستای نماياندن (projection) و ارائه ويژگی ها و کيفيت های پنهان خود، در عوض حذف يا پوشاندن آنها به نام طراحی، از رويکردهای مسير خلق پروژه خانه پوست گردو بوده است، در اين راستا به منظور کشف و ارائه قابليت های پروژه و تعديل مشکلات ساختاری بنا و عناصر پيشين آن موارد زير در قالب 4 استراتژی اصلی مورد نظر قرار گرفت:

تعديل و تصحيح و بازآفرينی (recreating) جرز ها و جداره ها به عنوان بر پا نگهدارنده بنا و وجه اصلی بيرونی آن، به منظور ارائه ساختار متناسب و کاربری، و همزمان بهره گيری از شفافيت بيشتر در راستای موضوع کارکردی پروژه و افزايش بهره مندی ساختمان و ساکنانش از نور و گستره ديد باغ و ايجاد کيفيت های زيبايی شناسانه.

• افزودن صفه ها (podium) و تراس های اطراف در جهت امتداد و گسترش مرزهای بنا در پيوند با محيط اطراف (context) چه از جنبه کارکردی و چه زيبايی شناسانه.

• امکان حضور دادن و افزودن عناصر مکعب گون با پوسته نازک سنگی که امتداد شفافيت درون و برون را به يکديگر عرضه می کنند، و در عين حال به واسطه تضادی ساختاری با عناصر پيشين وظيفه امتداد زمانی پروژه را از زمان ساخت اسکلت تا به امروز بر عهده دارند.

• طراحی و نصب صفحات و مقاطع فلزی جهت افزودن يک لايه مقياسی خرد تر و با جزئيات بيشتر به پروژه از لحاظ نوع متريال و ماهيت طراحی آن همزمان با حل مسائل تکنيکی و اشتباهات و خطاهای پروژه به واسطه آنها و به ساده ترين شکل.

خانه پوست گردویی

مکان: شیراز، صدرا
تیم معمار: آتلیه معماری اکنون
معماران ارشد:‌ محمود امیدبخش، عاطفه محرری
سال: 1390
مساحت زمین: 2.000 مترمربع
زیربنا: ۵۰۰ مترمربع پروژه
کاربری: مسکونی، بازسازی
کارفرما: دکتر طارق
بودجه: حدود 150 میلیون تومان صرفا جهت بازسازی و تکمیل پروژه ناتمام

 

2017-05-30T10:19:17+00:00

ثبت ديدگاه

*