درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

ساماندهی ساختمان مسکونی خانه کوچک دربند

خانه » ساختمان مسکونی » ساماندهی ساختمان مسکونی خانه کوچک دربند

ساماندهی ساختمان مسکونی خانه کوچک دربند

این خانه کوچک یک ساختمان شش طبقه است که در زمینی با متراژ ۸۲٫۴ مترمربع واقع در بافت فرسوده منطقه دربند در شمال تهران طراحی شده است. زیر زمین شامل بخش تاسیسات و یک بهارخواب بوده و طبقه همکف نیز ورودی ساختمان و پارکینگ را در خود جای داده است.
اتاق پذیرایی در طبقه اول قرار گرفته و از طریق راه پله و آسانسور به طبقه دوم متصل می شود که اتاق غذاخوری و آشپزخانه در آنجا طراحی شده است. اتاق خواب بچه ها و مهمان در طبقه سوم واقع شده است.
طبقه چهارم هم برای اتاق والدین در نظر گرفته شده است. در نهایت در طبقه پنجم حیاط پشت بام و رخت شویخانه قرار گرفته است. معماران در این پروژه نهایت سعی خود را کرده اند تا از تمام پتانسیل زمین پروژه استفاده کرده و ایده‌ای را به مرحله اجرا درآورند که سطح کیفی زمین هایی با متراژ کم را بالا برده که به خاطر محدودیت ابعادشان، احداث ساختمان‌های مسکونی را با مشکل مواجه می کنند.
یک مسئله حائز اهمیت در این پروژه، مشخص کردن فضاهای خصوصی، نیمه خصوصی و عمومی به صورت عمودی است و اگر بخواهیم آن را از لحاظ فیزیکی با فضاهای شهری امروزی مقایسه کنیم، پس از ساماندهی فضاها حول محور حیاط، بسیار شبیه خانه های قدیمی تهران است. خانه کوچک دربند در بخش مسکونی جایزه معمار ۱۳۹۰ به عنوان برگزیده نیمه نهایی انتخاب شد.

ساماندهی ساختمان مسکونی خانه کوچک دربند

مکان: تهران، خیابان دربند، خیابان احمد زمانی، خیابان شفیعی، بن بست بهبهانی، پلاک ۱۵
معمار ارشد: جهانگیر باقرلی، تی تی وکیلی
تیم طراح: حسین صباغ، آرزو محمدی
سال: ۱۳۹۰-۱۳۸۷
مساحت زمین: ۸۲٫۴ مترمربع
مساحت زیربنا: ۳۷۰ مترمربع (در شش واحد)
کاربری: مسکونی
سازه: منوچهر سپنتا
مشاور برق و تاسیسات: بهمن نخستین مرتضوی
کارفرما: بهمن نخستین مرتضوی، ناهید نوری

 

2017-04-25T02:55:54+00:00

ثبت ديدگاه

*