درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

ساختمان مسکونی سایبان‌ها نمونه‌ای از معماری شهری امروزی

خانه » معماری ایرانی » ساختمان مسکونی سایبان‌ها نمونه‌ای از معماری شهری امروزی

ساختمان مسکونی سایبان‌ها نمونه‌ای از معماری شهری امروزی

این بنا یک ساختمان مسکونی شش طبقه است که در عظیمیه کرج و در زمینی با متراژ ۲۶۰ مترمربع طراحی شده و دارای ۸ واحد مسکونی است. طبقات اول و دوم شامل ۲ واحد ۹۰ متری است. طبقات سوم و چهارم هر کدام یک واحد تقریبا ۲۰۰ متری هستند. در زمان ساخت، یک واحد کمی کوچکتر به این مجموعه اضافه شد تا زیربنا روی هم رفته ۱۴۰۰ مترمربع بشود.

مشخصه اصلی طراحی داخلی آپارتمان ها، نقش روزافزون راهروها است که قبلا از طریق آن صرفا به عنوان مسیرهای دسترسی استفاده می شد اما اکنون با روشنایی موجود در دو طرف، راهروها فضایی مستقل و حیاتی محسوب می شوند؛ فضاهای کوچکتر و متنوع تری به وجود می آید، کانال های تاسیساتی محدودتر می شود، و در نهایت با رنگ آمیزی کف و سقف حال و هوای خانه ها متفاوت می شود. این فضای حیاتی نه تنها تهویه و جریان طبیعی هوا را بهبود می بخشد بلکه استقلال فضاهای متصل به راهروها را نیز فراهم می کند. یک “راهروی بیرونی” هم تمام فضاهای داخلی را به هم وصل می کند.

در طراحی نمای ساختمان مسکونی دو عامل تعیین کننده وجود داشت؛ یکی منظره کوه و شهر در دو زاویه و بعد مختلف و دیگری نمای غربی و اصلی ساختمان بود که در معرض تابش مستقیم و شدید آفتاب قرار داشت. بنابراین، ماهیت نما از حالت صرفا ظاهری به فضایی تبدیل شد که هدفش فراتر از نمای صرف است و باید فضای ساختمان را برای ساکنین بهبود بخشد. این فضا که در اول همین مطلب تحت عنوان “راهروی بیرونی” از آن یاد کردیم، راهرویی است که در طبقات مختلف و در سطح جلویی ساختمان ساخته شده و در پس نمای ظاهری آن قرار دارد.

این راهرو، فضای پویایی است که ساکنین می توانند در هر نقطه ای از آن بایستند و منظره بیرون را نظاره کنند. این نقاط دقیقا شبیه همان فضای حیاط است که زمانی زیر سایه درخت و کنار حوض آبش، مشغول پهن کردن رخت ها روی طناب بودند و برنج پاک می کردند و ترشی می انداختند و سیب زمینی پوست می گرفتند و… . تمام این نقاط به وسیله فضای سبز اطراف ساختمان بصورت یکجا گرد هم آمده است و در چند جعبه هم، سبزیجات خوراکی کاشته شده است. تمام اتاق ها به این حیاط خطی (راهروی بیرونی) دسترسی دارند.

شاخه های دور ریز و هرس شده درختان جمع آوری شده و کوره گرما دیده شدند و سپس در نمای ساختمان مسکونی به شکل قسمت از پیش آماده شده بافته شدند. بافتن شاخه ها از قسمت داخل انجام شد تا در آینده مورد کنترل و بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز با نمونه های سالم جایگزین شود. این شاخه ها، بهشتی را برای ساکنین به ارمغان آورده است. آنها را از تابش مستقیم و شدید آفتاب محفوظ داشته و استفاده از فضای راهروی بیرونی را برایشان فراهم کرده است.

این نمای ساخته شده از شاخه درختان به دلیل اینکه به سطح زمین متصل است، هیچ گونه فشاری بر ساختمان وارد نمی کند؛ علاوه بر آن، یک راهروی سبز سایبان دار که شبیه پیاده روی شهری است را فراهم می کند. فضای سبز محوطه اطراف ساختمان هم با سیستم آبیاری قطره ای آب داده می شود و آب اضافی از طریق شبکه های لوله کشی به باغ پایین دست هدایت می شود. در رابطه با روشنایی، کل ساختمان را مثل تندیس بزرگی چراغانی و نورپردازی نکرده اند، بلکه در عوض تنها قسمت هایی از نما که مورد استفاده ساکنین قرار می گیرد را روشن نگه می دارند.

ساختمان مسکونی سایبان‌ها این ساختمان نتیجه تلاشی است در راستای گنجاندن “خانه” در چهارچوب معماری شهری امروزی.

مکان: کرج، عظیمیه، خیابان نیک نژاد، خیابان گلستان
معمار: رضا حبیب زاده
سال: ۱۳۹۳-۱۳۹۰
مساحت زمین: ۲۶۰ مترمربع
مساحت همکف: ۲۰۰ مترمربع
زیربنای ساخت: ۱۴۰۰ مترمربع
جوایز: برنده اولین مسابقه دوسالانه معماری و معماری داخلی ایران

مترجم: ناصر برادران

2017-04-25T03:40:02+00:00

ثبت ديدگاه

*