درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

شهرک مسکونی جدید شوشتر

خانه » معماری ایرانی » شهرک مسکونی جدید شوشتر

شهرک مسکونی جدید شوشتر

هدف این پروژه احداث شهرک مسکونی جدید برای کارگران و کارمندان شرکت کشت و صنعت کارون است که در کنار رودخانه ای که از شهر تاریخی شوشتر سرچشمه می گیرد قرار گرفته است. ویژگی اصلی پروژه شهرک مسکونی جدید ، طراحی یک بلوار عابر پیاده مرکزی به صورت شرقی-غربی و چند وجهی است.

شهرک مسکونی جدید شوشتر

در این شهرک باغ های فراوان، میادین سنگفرش شده، اماکن سرپوشیده و سایبان دار جهت نشستن و رفع خستگی، پیاده روهاى سرپوشیده، مراکز فروش، آب نماها، و استفاده از کاشی های ایرانی در برخی جاها به چشم می خورد. محله های آن طوری ساخته شده که حس تحرک و عبور از بلوار عابر پیاده را به فرد القا می کند. اغلب اماکن عمومی مثل مدرسه، بازار و از این دست بخش های مورد نیاز جامعه در قلب شهرک جای گرفته و این پروژه را برجسته تر می کند.

در سطح شهرک جدید شوشتر خیابان هایی زده شده است ولی نه صرفا جهت اتصال معابر آن به یکدیگر، بلکه برای جریان و تداوم زندگی در آن طراحی شده است. محل عبور وسایل نقلیه از بخش محل سکونت مردم جدا شده و تمام پارکینگ های آن در بخش های استراتژیک تمرکز یافته اند. این را نیز باید اضافه کنیم که قسمتی از این پروژه به اجرا در آمد و در دوران پس از انقلاب ادامه کار پروژه به طور کلی به فراموشی سپرده شد و در بعضی قسمت ها تا حدی تخریب شده است.

این پروژه در مسابقه جایزه آقاخان برنده شد و طرح آن در همایش های زیادی در کشورهای غربی نمایش داده شده است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه این لینک مراجعه شود.

شهرک مسکونی جدید شوشتر

مکان: خوزستان، شوشتر
تیم معمار: شرکت مهندسین مشاور DAZ
معمار ارشد: کامران دیبا
سال: ۱۳۵۹-۱۳۵۳
کاربری: مسکونی، طراحی شهری
جوایز: برنده جایزه معماری آقاخان

2017-05-08T09:02:34+00:00

ثبت ديدگاه

*