درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی ۲۵ میلیمتری

خانه » مرکز درمانی » طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی ۲۵ میلیمتری

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی ۲۵ میلیمتری

کارفرمای پروژه طراحی داخلی کلینیک دکتر مشکوه می خواست که فضای کلینیک صمیمی باشد. همین مسئله، انتظارات کارفرما را در راجع به شیوه طراحی داخلی روشن می کند. مساحت کلینیک دندانپزشکی ایشان ۱۵۰ مترمربع است و در خیابان دکتر شریعتی تهران قرار دارد. درمانگاه دکتر مشکوه شبیه تونل باریکی است که هیچ گشایش و هواکشی نداشته و از دو طرف تنها به هوای آزاد دسترسی دارد. با توجه به اظهارات کارفرما و بررسی مشخصات و موقعیت فضایی قرار بر آن شد که تهویه هوا و نورگیری به عنوان کانسپت اصلی طرح در نظر گرفته شود.

درواقع فرآیند طراحی فرم و شکل راهرو در طراحی داخلی کلینیک ، با تا شدن یک سطح به وسیله دو خط و ایجاد یک مکعب سه پهلو آغاز شد که در میان تونل مذکور قرار دارد. این مکعب U-شکل که قسمت شرقی و غربی آن خالی است، جریان هوا و دریافت نور بیرون را ممکن ساخته و نهایتا شفافیت دیوارهای موازی را به دنبال خواهد داشت. شفافیت اولین برداشتی است که هر مراجعه کننده‌ای به محض ورود به داخل کلینیک با آن روبرو خواهد شد چون که اکثر فضاها از گستره دید وسیعی برخوردار هستند.

با توجه به مشخصات شکل هندسی زمین، این مکعب را نمی توان بر روی یک خط راست قرار داد، بلکه باید با خطوط موربی آن را قطع کنیم، این خط های مایل همان منابع نور روی دیوار و راه‌ پله‌های کف درمانگاه هستند؛ این خطوط سقف را نیز قطع کرده تا نور مصنوعی را در فضا پراکنده کند. این قطع کردن‌ها در راستای جهت تابش نور آفتاب به داخل فضای کلینیک است. سایر اشکال هندسیِ فضای کلینیک من جمله چند اتاق پزشک، فضاهای پشتیبانی مثل C.S.R و O.P.G، و فضاهای خدماتی همگی بر مبنای ایده اصلیِ فرم کلینیک شکل گرفته اند.
کانسپت اصلی پروژه به هر سه پهلوی مکعب نیاز دارد تا جزئیات کلا یکسان و هماهنگ باشد. در این پروژه، بنا به گفته کارفرما که می خواست فضای کلینیک، گرم و صمیمی باشد و از میزان هزینه ها کاسته شود، لذا تصمیم گرفته شد که از MDF استفاده شود. چرخش این سطوح بر اساس ضخامت MDF (در حدود ۱٫۵ سناتی متر) تعیین شد و جهت برش در راستای جهت شرقی-غربی است تا بر طول تونل یا همان راهروی باریک تاکید گذاشته شود. حرکت سطوح بر روی همدیگر بر اساس ویژگی های زیباشناختی مشخص می شود.

طراحی داخلی کلینیک دندان پزشکی

مکان: تهران

شرکت معمار: دفتر طراحی زِما

معمار ارشد: رضا مفاخر

همکاران طراحی: سهیلا ابراهیمی، فروزان وحدتی، هاشم بابایی، تینا رکنی، محمد امینیان

همکاران اجرایی: هاشم بابایی، شرکت اکباتان، شرکت آپادانا تک

مساحت زیربنا: ۱۵۰ مترمربع

تاریخ احداث: آبان ۱۳۹۱

کاربری: درمانی، طراحی داخلی

کارفرما: دکتر مشکوه

2017-04-25T02:20:01+00:00

يك ديدگاه

  1. ملکبان 2016-08-29 در 11:09- پاسخ دادن

    بسیار زیبا و شیک طراحی شده

ثبت ديدگاه

*