درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

طراحی منحصر به فرد کافه و رستوران استرالیایی

خانه » دکوراسیون » طراحی منحصر به فرد کافه و رستوران استرالیایی

طراحی منحصر به فرد کافه و رستوران استرالیایی

یک بخش زیبا و خاطره انگیز از تجربه‌ی نوشیدن یک فنجان قهوه ی اسپرسو عطر مطبوع و دلپذیر آن است. اما بخش دیگر آن الگوی پیچیده‌ی مارپیچی درون ساختمان کافه و رستوران است. ما معنای این چرخش ها و مارپیچ ها را به معنای کلمه در معماری Lot 1 cafe درک کردیم . این بار و رستوران با استفاده از شیوه ی جدید به اصطلاح Enter Project طراحی شده است . مکان این سازه و کافه در کشور استرالیا , شهر سیدنی واقع شده است .
این کافه و رستوران بر پایه ی معماری و طراحی داخلی بسیار دقیقی استوار میباشد و با وجود بودن در صنعت قهوه برای سه نسل , هر مشتری مشتاقانه میخواهد تا این اثر مفهومی را تجربه کند و در آغوش بکشد .
مهندس معمار این طرح به وبسایت بزرگ معماری کدسرامی‌گوید: الهام اولیه طرح کافه و رستوران از الگوهایی که شبیه خطوط و نوار‌های روی سطح قهوه ی اسپرسو گرفته شده بود و به همین علت در پروژه استفاده شد . گردش مارپیچی سراسری در Lot 1 , عملکرد و طراحی متصل بهم سازه ها و نمای بصری گیرا در تمام بخش ها , ساختاری دیجیتالی با چوب ها و الوار های بومی استرالیا استفاده شده است تا این طرحی که از سمت سقف به سمت دیوار ها می روند و خیز بر میدارند ایجاد شود .
قبل از این که کافه شروع به کار کند , این مکان مغازه ای خرده فروشی بوده است و در زمان های قبل از آن هم مرکز ذخیره سازی یا همان انبار کالا بوده است . تمام ساختار بنا به هویت ساده و با اصالت خودش بر میگردد برای این حرفمان دلیل کافی داریم چون بدنه ی آجر , دیوار های ماسه سنگی , استیل های کهنه کاری شده و ستون های چوبی آن گواه و شاهدی بر این موضوع است . به وضوح قابل مشاهده است که همه ی این مشخصات در فضای داخلیکافه و رستوران تا جای ممکن درجه ی یک هستند .
ویژگی های موجود به طور هوشمندانه ای با پیوستگی و اتصال شکلی جدید و صاف پهلوی هم چیده شده اند که بیشتر با روکشی از جنس چوب های مستحکم استرالیایی توسط طرحی با روشنایی سازگار با آن ها لایه بندی شده اند .

طراحی کافه و رستوران

معمار اضافه می‌کند: در طرح فضا ها و فاصله های بین کافه و رستوران به طور دقیقی از بیشترین طول ممکن استفاده شده است و بهترین برنامه ریزی انجام گرفته است . سالن های غذاخوری خصوصی در طبقه ی پایین و زیرپله ها میباشند که می توان ناهار یا شام را خارج از منزل در اشکوب کوتاه زیر زمینی میل کرد .( اشکوب : طبقه ای متوسطه که بیشتر شباهت به بالن دارد و ترجمه ی انگلیسی آن Mezzanine میباشد )
هندسه ی پویا و دینامیکی در بیشتر فضا با سه بعد منحنی بهم آمیخته است و این موضوع مهم از یک نقطه ی مناسب کاملا مشهود است . زمینه و محیط ناهار خوری به طور تحسین برانگیزی خلق شده اند اما طرح فضای آن متفاوت است .
با الهام از سبک رمانتیک و درعین حال روستایی با رنگ پس زمینه ای قرمز و شیشه های مشروبی که در ردیف هایی بر روی دیوار مقابل مشتریان در حال صرف ناهار یا شام هستند پرتوهای نور خلق و خوی فضا را تنظیم می کنند . آنجای مطلب شوکه کننده میشود که متوجه میشویم از نقشه های عمارتی و ساختمانی سنتی و مرسوم در این پروژه استفاده نشده است و این موضوع از مفهوم تفاسیر اولیه آن و مدل های 3D مشخص است .
این جزئیات از طریق لیزر های برشی و دستگاه ها و تکنولوژی CNC به دست آمده اند.
تنها مدل های 3Dبدون نقشه های عمارتی و ساختمانی و طراحی های غیرمرسوم هستند و نتیجه ای که حاصل شده است مظهر مفهومی چرخش و گردش ها و مارپیچ ها هستند که میتوان به ارتباط نزدیک و حس تعامل طرح با نام تجاری پروژه و کاربر تشبیه کرد .

راه طراحی این چنین کافه و رستورانی , مثالی عالی استفاده از فضای داخلی غیرمعمول و نامتعارف است که مدیون دو ویژگی است :
اول الهام از شکل های زیبا شناسی و دیگری کامل بودن قابلیت های آن در یک فضای مشخص می باشد .
استفاده از یک هندسه ی غیر تعامدی , (استفاده نکردن از قواعد عمود و گوشه دار بودن در طراحی) , دلیل بر ارائه ی آن به گونه ای پاسخگو به عملکرد شغلی و فضا و محیط شده است .
برنامه ریزی فضایی دقیق برای بخش جلویی و عقبی و همچنین کناره های ساختمان نیازمند تعریف ظریف و حساس رنگ آمیزی ها و پالت هایی بود که با هدف راحتی مشتریان ساخته شده اند .
به طور خلاصه در این طرح به گونه ای از هندسه استفاده شده است که نیاز به تمام عملکرد های چندگانه خدمات , راحتی مشتریان در صندلی ها و نشستن و حفظ حریم خصوصی و احساس امنیت در آن و همچنین روشنایی ها را پاسخ داده باشد .
آیا شما چیز های بیشتری درباره ی پروژه های این چنینی در عصر مدرن که بدون نقشه های سنتی و مرسوم ساخته شده باشند می دانید ؟
درباره ی آنها و همچنین درباره ی این مطلب در بخش نظرات با ما و دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید .
اطلاعات پروژه :
نوع طراحی : Enter Project
مکان : 20 York St, Sydney NSW 2000, Australia
سال اتمام پروژه : 2016
مقدار زیر بنای طرح : 945 sqm

مترجم : مهندس امیر کاظمی

2017-04-25T04:01:27+00:00

ثبت ديدگاه

*