درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

طراحی سالن غذاخوری (سلف سرویس) دانشگاه زاهدان

خانه » کافه و رستوران » طراحی سالن غذاخوری (سلف سرویس) دانشگاه زاهدان

طراحی سالن غذاخوری (سلف سرویس) دانشگاه زاهدان

زاهدان یکی از شهرهای جنوب شرقی ایران و مرکز استان سیستان و بلوچستان است. این شهر با همسایه شرقی ایران یعنی پاکستان هم مرز بوده و به لحاظ نظامی و تجاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زاهدان به دلیل داشتن اقلیم گرم و خشک و نیز فاصله جغرافیایی زیاد با شهرهای مهم کشور از لحاظ سرسبزی و آبادانی چندان تعریفی ندارد.طراحی سالن غذاخوری – دلیل عمده دیگری که می توان از آن به عنوان عامل محرومیت این شهر نام برد فقر می باشد. فاصله طبقاتی بسیار بسیار فاحش، فقر اقتصادی، پایین بودن سطح سواد، بیکاری و فراوانی شغل های کاذب و همچنین سنتی بودن مردم این منطقه (عدم حضور فعال زنان در جامعه)، شرایط را برای قاچاق مواد مخدر و حضور تروریست ها هموارتر، و زمینه را برای توسعه این شهر تنگ تر کرده است.

موانع موجود و راه حل های این پروژه

به دلیل جو سنتی حاکم بر شهر و معیارها و محدودیت های اجتماعی، تیم معمار با مقوله‌ای خاص و متفاوت رو به رو بودند. بنایی که قرار بود طراحی و اجرا شود می بایست ساده و در عین حال منحصر به فرد بوده و از لحاظ موازین اخلاقی (کمیته انضباطی دانشگاه) و فرهنگ سنتی شهر باید محیطی آرام و بی دغدغه برای دانشجویان و دانشگاهیان باشد. پیرو همین مسئله، معماران مجبور شدند فضای غذاخوری را به دو قسمت تقسیم کنند. در این پروژه می بایست دو هدف مد نظر قرار می گرفت؛ یکی سازگاری بنا با شرایط آب و هوایی گرم و خشک زاهدان، و دیگری ایجاد فضای معماری دلچسب و خوشایند.

معماری و طراحی سالن غذاخوری

“مجسمه‌ی سفید شناور در آب”

این پروژه در محوطه دانشگاه سیستان و بلوچستان در شهر زاهدان و برای دانشجویان و کارکنان بومی و غیر بومی به اجرا درآمد. زیر بنای این غذاخوری تقریبا ۳۰۰۰ مترمربع بوده و در سال ۱۳۸۴ کلنگ آن به زمین زده شد. بر اساس تقاضای کارفرما و نوع کاربری پروژه، دانشجویان می بایست از قسمت بلوار دانشگاه وارد شوند. قسمت سرویس دهی از سمت شرقی انجام می شود و این محل هم با دو ساختمان در قسمت شمالی و جنوبی محصور شده است.

طراحی سالن غذاخوری دانشگاه سیستان و بلوچستان

دستورات الزامی دولت و وزارت علوم این امکان را در اختیار معماران گذاشت که زمین را به دو قسمت تقسیم کرده تا از آن به طور مناسب و کارآمد بهره برده و همچنین بنایی احداث کنند که با فرهنگ مردم و منظره اطراف در ارتباط باشد.

تقسیم فضای زمین به نحوی انجام گرفت که ایده فضا را در طراحی به تصویر بکشد. انتظار می رود که این پروژه به نیازهای طراحی زمین و شرایط آب و هوایی پاسخ داده و یک شکل واحد به دست بدهد و در ظاهر کنونی محوطه دانشگاه تغییری ایجاد نکند. علاوه بر این، با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، تیم معمار بر آن است که با طراحی “مجسمه‌ی شناور در آب” یک فضای ایده آل برای دانشجویان در زمان ازدحام دانشجویان دختر و پسر و علی الخصوص در گرمای تابستان فراهم کند که هوای آزاد، فضای سبز و آب نما و فواره های آب برای جریان طبیعی هوا در آن موجود باشد. در این میان، سال ها است که آب نقش حیاتی در طراحی شهری و معماری ایرانیان ایفا کرده و تایپولوژی معماری ایران را تشکیل می دهد.

پنجره ها رو به حوض های آب و فضای سبز قرار گرفته و رابطه بصری مستقیمی بین دانشجویان و محیط برقرار می کند. ترکیب فضاهای داخل نیز ارتباط ساده ای بین عناصر فیزیکی و بصری ایجاد می کند.

شکل یکوری و خم شده این دو بنای واحد باعث ایجاد فضای داخلی و سایه بیشتر و سطح وسیع تر برای پنجره ها شده و با ترکیب شدن با ستون ها یک شکل فضایی واحدی را بوجود می آورد. نمای کاملا شیشه ای موجب شفافیت نما شده و با جذب نور غیر مستقیم در ساعات مختلف و ایجاد سایه و چشم انداز فضای سبز، غذاخوری را دلنشین تر می کند.

این پروژه با زیربنای ساخت ۳۰۰۰ مترمربعی شامل دو سالن غذاخوری (دختران و پسران) با ظرفیت هر یک ۴۰۰ نفر و فضای خدماتی مثل آشپزخانه و انباری است.

در فرایند طراحی سالن غذاخوری انتخاب مصالح همواره سعی معماران بر آن بود که برای نمای بیرون و رنگ و لعاب داخل، سازگاری و هماهنگی با کل مجموعه را حفظ شود. استفاده از سنگ تراورتن سفید و شیشه به عنوان مصالح اصلی نمایانگر سادگی، اصالت و پایداری پروژه است.

طراحی سالن غذاخوری (سلف سرویس) دانشگاه زاهدان
مکان: سیستان و بلوچستان، زاهدان
گروه معمار: معماری موج نو، لیدا الماسیان، شاهین حیدری
تیم طراح: فاطمه محمدی، سارا فراهانی، علیرضا کامرانی، نوید قاسم زاده، هلاله علائی
سال: ۱۳۸۹-۱۳۸۴
کارفرما: دانشگاه سیستان و بلوچستان
مساحت کل زمین: ۳۰۰۰ مترمربع
نظارت بر اجرا: غلامرضا توحیدی، شاپور فخری

2017-05-08T09:09:09+00:00

ثبت ديدگاه

*