درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

طراحی فرودگاه بین المللی شنژن چین

خانه » فرودگاه » طراحی فرودگاه بین المللی شنژن چین

طراحی فرودگاه بین المللی شنژن چین

این فرودگاه در ۳۲ کیلومتری شمال غرب شهرستان شنژن قرار دارد که قابلیت پرواز ۴۵ میلیون مسافر را درطول سال را مهیا می سازد که در نوع خود از بزرگترین فرودگاه ها در جهان به حساب می آید شروع به ساخت این فرودگاه در نوامبر ۲۰۱۳ آغاز شد.
گروه معماری فاکسس ازموجودات زنده برای الهام گرفتن وساخت این پروژه استفاده کرده است.طرح ترمینال فرودگاه بین المللی شنژن بوآن تداعی تصویر یک ماهی به نام مانتاری است که تحت تغییراتی به یک پرنده تبدیل شده و بصورت فانتزی طراحی و اجرا شده است.
سقف فرودگاه حالت تاج مانند ومنحنی دارد که با استفاده از فولاد وشیشه پوشیده شده که طول برخی از دهانه ها به ۸۰ متر نیز می رسدو نورگیرهای شش ظلعی سوراخ سطح این سقف اجازه می دهد نورطبیعی به داخل فرودگاه برسد.
الگوی لانه زنبوری را نیز می توان برای سقف توصیف کرد.استفاده از کاشی جلا دارنیز خود باعث بازتاب نور وروشنایی بخشیدن بیشتر به فرودگاه می شود.
فضای داخلی یک نمایش هوشمندانه از یک نوع ضرب آهنگ نرم وجلوه ی لانه زنبوری خود حس پویایی وآرامش رابه بیننده القا می کند.
سالن انتظار در سراسر به سطح تقسیم می شود که حوزه های ورود و خروج سرویس ها وبخش های دیگر را در خود جای داده است..
ستون های سفید واستوانه ای در فواصل معین جهت کمک به ایستایی سقف و همچنین تهویه نعبیه شده است.
این اولین طراحی فرودگاه ساخته شده توسط این معماران است قبلا پروژه های دیگری چون مدرسه ی فرانسوی ژرژ فرچه _هتلی در فرانسه وکلیسای فولینو در ایتالیا را اجرایی کرده اند.
این طراحی فرودگاه تحسین برانگیز قرار است نقطه عطفی برای توسعه اقتصادی شهر شنژن شود تا به یکی از شهرهای در حال رشد درجهان تبدیل شود.

طراحی فرودگاه شنژن بزرگترین ساختمان عمومی ساخته شده در این شهر است که دارای ۱۵ در برای ورود وخروج است که خود قابل توجه است و مسئولیت رسیدگی به ۴۵ میلیون مسافر را در طول سال دارا است.
از مشخصه های منحصر به فرد این فرودگاه وسعت زیاد _طول دهانه های تا ۸۰ متر _الگو گرفتن از نوعی ماهی به نام مانتاری_وپانل های لانه زنبوری نیز از دیگر مشخصه های این فرودگاه است.
به گفته ی معماران این پروژه طرح فرودگاه از ترکیب دو ایده ی مختلف که ایده ی جنبش و ایده ی مکث است با دقت و ظرافت خاصی تمرکز بر فاصله ی فضاها ازهم و سهولت درجهت گیری _تراکم وهمچنین رعایت نمودن اصول دسترسی به امکانات و تسهیلات لازم برای یک فرودگاه در نظر گرفته شده و طراحی شده.
این گروه معماری با توجه به سختی طراحی با کپی برداشتن از این طرح با درنظر گرفتن اصول ساخت مشکلی ندارند. مسافران از طریق ورودی اصلی که زیر دُم عظیم فرم سازه قرار گرفته به ترمینال دسترسی پیدا می‌کنند. در طبقه همکف فضای دایره‌شکل ترمینال اجازه دسترسی به بارانداز، سالن‌های عزیمت و ورودی مسافران و همچنین کافی‌شاپ، رستوران، دفاتر و خدمات تجاری را می‌دهد. این فرودگاه که جزو برندگان جایزه معماری سال 2014 بود توسط استودیو فوکاسی و نیپلز هربرگ طراحی شده است.

طراحی فرودگاه بین المللی شنژن چین

مکان:شهرستان شنژن بوآن در چین
مساحت:۵۰۰۰۰۰مترمربع
تیم معمار:ماسیملیانو و دورینا فاکسس ایتالیایی
ظرفیت:۴۵ میلیون مسافر در سال

 

مترجم: ناصر برادران

2017-04-25T04:00:19+00:00

ثبت ديدگاه

*