درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

مجتمع مسکونی نیاوران ساختمانی در میان طبیعت سرسبز

خانه » ساختمان مسکونی » مجتمع مسکونی نیاوران ساختمانی در میان طبیعت سرسبز

مجتمع مسکونی نیاوران ساختمانی در میان طبیعت سرسبز

مجتمع مسکونی نیاوران که توسط مهندس محمدرضا نیکبخت طراحی شده، در منطقه شمیرانات تهران واقع شده است. شمیرانات که در دامنه رشته کوه های البرز قرار گرفته، به دلیل داشتن باغات متعدد، تا ۴۰ سال پیش به عنوان پاتوق و تفرجگاه تابستانی مورد استفاده قرار می گرفت.

در حال حاضر، هنوز تعداد زیادی از درختان سالخورده در این منطقه برافراشته باقی مانده‌اند. قطعه زمینی که به این پروژه تخصیص یافته، دربرگیرنده تعدادی از این درختان پیر است که حفظ آنها جزو اولویت‌های اصلی در طراحی این مجتمع بود.

این مجتمع مسکونی شش طبقه در نیاوران (شمال تهران) به طور هماهنگ با درختان موجود در سایت طراحی شده و سعی بر آن داشته تا درختان را به زندگی انسان‌ها نزدیک تر کند. کانسپت اولیه طرح بر اساس گنجاندن درختان سالخورده موجود در سایت ساختمان بوده و با در نظر گرفتن محور اصلی درختان داخل فضای ساختمان، مجتمع به دو بخش اصلی تقسیم می شد.

فضای سبز در راستای این محور، نوع شکل گیری هسته‌ی جانبی حجم ساختمان و شکل کلی خود ساختمان را تحت تاثیر قرار داد. این مجتمع که ۳۰ واحد آپارتمانی با متراژهای ۸۰ تا ۳۰۰ مترمربعی را در خود جای داده، در ۵ طبقه و هر طبقه دارای ۶ واحد است و ۳ طبقه زیرین برای امکانات رفاهی و تاسیسات در نظر گرفته شده است.

طبقه همکف نیز به سالن ورودی، دفتر مدیر ساختمان و سالن اجتماعات و مراسم اختصاص پیدا کرده است. اولین طبقه از زیرزمین به پارکینگ و انباری‌ها اختصاص یافته، دومین طبقه، علاوه بر استفاده جهت پارکینگ، دارای اتاق گرمایش مرکزی، استخر شنا، سونا و سالن بدنسازی است.

مجتمع مسکونی نیاوران

مکان: تهران، نیاوران
معمار: محمدرضا نیکبخت
سال:۱۳۹۱

2017-05-29T11:07:02+00:00

ثبت ديدگاه

*