درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

مجموعه فرهنگی ورزشی جانبازان و معلولین تهران

خانه » ورزشگاه » مجموعه فرهنگی ورزشی جانبازان و معلولین تهران

مجموعه فرهنگی ورزشی جانبازان و معلولین تهران

بیش از سه میلیون نفر در ایران به دلایل مادرزادی، بر اثر سوانح رانندگی و یا طی جنگ ایران و عراق با معلولیت جسمی زندگی می کنند. این افراد به علت کمبود تسهیلات و امکانات رفاهی و یا خدمات خاص دیگر چنان آسیب‌پذیر شده که به دست فراموشی سپرده شده‌اند. در سال ۱۳۸۶، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران در راستای ارتقا و افزایش این نوع امکانات تصمیم گرفت که یک مجموعه فرهنگی ورزشی اجتماعی برای جانبازان و معلولین در تمام ۲۲ منطقه سطح شهر تهران احداث کند. درنتیجه، یک برنامه ساختمانی توسط مشاور اولیه تهیه شده و سپس به تمام این مناطق ابلاغ شد تا چنین برنامه‌ای برای کل این مجتمع‌ها در نظر بگیرند.

مجموعه فرهنگی ورزشی جانبازان و معلولین منطقه ۲۰ تهران
سایت مجموعه فرهنگی ورزشی مورد نظر بخشی از یک زمین ۱۰۰×۵۰ متری بوده که تنها ۱۰۰×۳۰ متر از سطح آن قابل اشغال بود. فضای باقیمانده متعلق به شهرداری بوده و می‌بایست از طریق آن دسترسی به بخش شمالی سایت فراهم می‌شد. علاوه بر این، شهرداری این قسمت را به عنوان فضای سبز مشخص کرده و آن را از سایت ورزشی-فرهنگی جدا کرده بود. یک کارخانه متروکه‌ی تولیدی چرم نیز در بخش جنوبی سایت قرار داشت که درختان ۱۰۰ ساله و فضای سبز بسیار مناسبی داشت.

پس از آزمایشات مکانیک خاک معلوم شد که تنها دو طبقه در زیر سطح زمین مجموعه فرهنگی ورزشی قابل احداث است. ما نیز مجوز انتقال پارکینگ به زیر پارک عمومی را گرفتیم. فضای سایت برای گنجاندن کل برنامه‌ها و تقاضاهای کارفرما در آن با محدودیت بسیاری روبرو بود و مسئولین شهر اصرار داشتند که چنین فضایی در همین سایت پیاده شود؛ فضاهایی که که داخل و خارج ساختمانش با هم در ارتباط باشند.

قرار گرفتن چند رمپ در نمای شمالی، این بناهای عملکردی را به همدیگر متصل کرده و مسیرهای مخصوص تردد ویلچر نیز در آن مشخص شد و نهایتا یک نمای پویا از آب در آمد. این رمپ‌ها در نمای بیرون و در روبروی عملکردهای داخلی تعبیه شد. این نمای بنای عملکردی همان نمای پروژه است که بخش‌های مختلف را به هم وصل می‌کند. نمایی که به خاطر شرایط جسمانی کاربرانش بطور مداوم در حال تغییر است و کاربران این مجموعه نیز خود بخشی از پروژه معماری هستند. این رمپ‌ها درنهایت به پشت بام هدایت شده و مسیر ویلچررو بر روی آن در نظر گرفته شده است.

مجموعه فرهنگی ورزشی معلولین شامل فضاهای ذیل است:

بخش فرهنگی شامل کتابخانه، گالری، آمفی تئاتر و مرکز رسانه. بخش آموزشی دارای سالن کنفرانس، کلاس‌های آموزشی و کارگاه است. بخش ورزشی نیز عبارت است از استخر، سونای بخار، استخر آب درمانی، سالن‌های تنیس روی میز، بدنسازی، ژیمناستیک، تیراندازی، سالن‌های چندمنظوره، اتاق شطرنج و مسیر ویلچر رو. بخش خدمات رسانی نیز شامل بوفه، سالن عمومی، نمازخانه، پارکینگ، بخش تاسیسات و فضاهای گردشی است.

مکان: شهرری، خ فدائیان اسلام، مابین اتوبان آزادگان و پل سیمان
دفتر معماری: شاخه تجربی معماری کلانشهر
طراح: آرش مظفری
تیم طراحی: عقیل بهرا، بابک راشدی، امیر احمدی زنوز، فرزاد قیاسی، مریم یگانه، عطیه آقایی، روناک نامداری، حمید محمودپور، ندا لطفی، لیدا قدرت نژاد، سمانه رضوانی، جواد هداوندی، لیدا محمودپور
مدیر پروژه: اشکان صدیق
تیم ناظر: سیاوش غبرائی، آریا دانشور، محمد فرجی، محمد قیاسی، علی اصغر شبرنگ، عمار علیخواه ، حسن سعیدی راد، نیما چگینی
تاسیسات مکانیکی: شرکت ارکان ارزش- مهندس قدوسی زاده
تاسیسات برق: شرکت رستاک پویا- مهندس رحمتی
سازه: مهندس خسروحریری
اجرا: شرکت سنگ بن بنا- مهندس نوروزی
کارفرما: شرکت توسعه فضاهای فرهنگی (شهرداری تهران)
پایان پروژه: ۱۳۹۰
مساحت:۱۸٫۰۰۰ مترمربع
کاربری: مجتمع ورزشی

مجموعه فرهنگی ورزشی جانبازان و معلولین

2017-05-08T09:01:41+00:00

ثبت ديدگاه

*