درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

مجموعه ویلاهای خانوادگی ناز‌دلکده

خانه » ویلای مدرن » مجموعه ویلاهای خانوادگی ناز‌دلکده

مجموعه ویلاهای خانوادگی ناز‌دلکده

این پروژه مجموعه ویلا برای سه خانواده طراحی شده و طرح آن نیز بر اساس نیازها و سبک زندگی سه خانواده شکل گرفت. به دلیل اینکه این سه خانواده با همدیگر نسبت خانوادگی نزدیکی داشتند، حریم خصوصی بین خود را با همدیگر زیاد سفت و سخت نگرفتند؛ در عوض می خواستند که چند فضای مشترک داشته باشند تا در آنجاها دور هم جمع شوند و کنار هم باشند. بنابراین ما هم سه خانه مستقل و مجزا طراحی کردیم که یکی در سمت چپ، دومی در سمت راست و سومی در وسط قرار داشت. مرز بین این سه تا در هم تنیده شده و شفافیت که مشخصه اصلی این بنا است کل ساختمان را به صورت یک مجموعه واحد می نمایاند. بیشتر بخش های این مجموعه در سطح همکف قرار دارند به استثنای اتاق خواب ها و بخش های پذیرایی و نشیمن که به تراس ها چسبیده و در طبقه اول واقع شده اند. اجزای به کار رفته در سازه قابل رویت بوده و می توان به راحتی آنها را در نمای ساختمان دید؛ پشت بام نیز با کاهگل سنتی پوشیده شده است.
مرزهای درهم تنیده
این خانه‌ها مجموعه ویلا هایی است خانوادگی ؛
خانه ای متشکل از ۳ خانه که درهم آمیخته اند ، یک خانه اصلی و دو خانه فرعی . خانه ای برای تعطیلات ، استراحت و گردهم آمدن مجموعه خانواده .
موقعیت :
زمین اختصاص یافته به این مجموعه باغی است با ۳۰۰۰۰ مترمربع مساحت در منطقه ایزدشهر مازندران که از جاده تا ساحل دریا امتداد یافته است. این خانه که در نزدیکترین فاصله مجاز تا دریا قرار گرفته است، از یک سو روبه دریا دارد و از سوی دیگر باغی زیبا چشم انداز آن است . مساحت زیر بنای این مجموعه ۱۶۰۰ مترمربع است، که ۱۳۰۰ مترمربع آن طبقه همکف و ۳۰۰ مترمربع آن طبقه دیگر را شامل می شود .
آغاز ( گفتگو ) :
بهار ۱۳۸۵ کارفرما درخواست طراحی مجموعه ویلا یی خانوادگی را داشت . مجموعه ای برای سه خانواده که بتوانند در یک مجموعه اقامت داشته باشند .
ما برای طراحی گفتگوهای وسیعی با کارفرما داشتیم تا بتوانیم به ایده ها و نتایج مشترکی برسیم، به منظور ایجاد روابط فضایی متناسب و نیز تعیین جز فضاها، اساس این گفتگوها بر روش زندگی در مجموعه استوار شد. کافرما تمایل داشت تا روابط زندگی این سه خانواده کمتر دچار حریم های به شدت خصوصی باشد و آنان بتوانند در فضاهای متعددی گردهم آیند. موضوع قابل توجه دیگر، ورزش به ویژه شنا بود؛ بنابراین توجه به طراحی استخر و سایر فضاهای ورزش و سرگرمی حائز اهمیت بود.

بیان ایده طراحی مجموعه ویلا های خانوادگی ناز‌دلکده

اساس ایده طرح را می توان چنین بیان نمود :
سه خانه، که اگرچه از هم مستقل هستند اما مرزهای آن ها درهم تنیده است. مجموعه ای شفاف که شفافیت آن نشأت گرفته از وسعت حریم زمین و پیوند خانوادگی بهره برداران است. شفافیتی که مجموعه را یکپارچه معرفی می کند .
روابط فضاها :
مجموعه تشکیل شده است از؛
خانه ای در بال اول، خانه ای در بال دوم و خانه اصلی در میان دو بال؛ فضای ورزش پیوند دهنده بال اول و خانه اصلی است. راهی به سوی استخر پیوند  دهنده بال دوم و خانه اصلی. مجموعه در یک طبقه استوار شده است، مگر بخش هایی از خانه اصلی که خواب اصلی و نیز فضاهای سرگرمی مرتبط با ایوان را شامل می شود، این ایوان که بام خانه بال دوم است، از یک سو به دریا رو می کند و از سوی دیگر به باغ مجموعه. فضای ورزش نیز اگرچه کوچک است اما چشم انداز استخر را دارد و در تراز ارتفاعی ۲,۴۰+ واقع شده است؛ و کریدوری از زیر آن ارتباط میان بال اول و خانه اصلی را هموار می کند .
سازه :
سازه ساختمان، اسکلت بتنی و دال های بتنی نمایان است که با پوششی از رنگ خود را معرفی می کند .
تأسیسات :
ارتفاع فضاهای داخلی این مجموعه ویلا به گونه ای است که فراهم آوردن امکان سرمایش و گرمایش، تمهیدات ویژه ای را طلب می کند.
از همین رو کانالهای دمنده هوا از پیرامون ساختمان عبور کرده اند و دریچه هایی از کف که پوشش آنها هم جنس با پوشش کف است، دمای ساختمان را تأمین می کنند .
تزئینات :
سازه ساختمان بخش اصلی جداکننده ها است که به طور نمایان در بدنه های خارجی و داخلی قرار گرفته است. پله ها و دست اندازهای آن ساختار خود را نمایان کرده اند و بدنه های مربوط به نصب تلویزیون و نیز شومینه ها جزیی از استراتژی معماری هستند. همچنین روی سقف با سفال های دست ساز قدیمی مازندران پوشانده شده است.
پایان :
ساخت و معماری این مجموعه بهار ۱۳۹۰ خاتمه یافت.

موقعیت: ایزدشهر، مازندران، ایران
معمار: مهدی گرامی
همکاران طراح: مصطفی رستمی فرد
سازه: علی نوروزی
تأسیسات مکانیکی: علی ساروخانی
مساحت زمین: ۳۰٫۰۰۰ مترمربع
مساحت همکف: ۹۵۰ مترمربع
زیربنا: ۱٫۵۰۰ مترمربع (دوبلکس)
کاربری: مسکونی
سال طراحی: ۱۳۸۶-۱۳۸۵
سال ساخت: ۱۳۹۰-۱۳۸۶
نظارت بر اجرا: گروه معماری کیلاس کویر
جوایز: برنده جایزه معمار در گروه مسکونی (تک واحدی) سال ۱۳۹۰

2017-04-25T03:20:17+00:00

ثبت ديدگاه

*