درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

معماری استادیوم عظیم ساکر‌سیتی در آفریقای جنوبی

خانه » ورزشگاه » معماری استادیوم عظیم ساکر‌سیتی در آفریقای جنوبی

معماری استادیوم عظیم ساکر‌سیتی در آفریقای جنوبی

مراسم افتتاحیه و اختتامیه ی جام جهانی آفریقای جنوبی ، در استادیوم ساکرسیتی در شهر جوهانِسبرگ برگزار خواهد شد. معماری استادیوم را ، با گنجایش 88460 جایگاه ، گروه معماری بوگـِـرتمن بازسازی کرده اند تا میزبان مهم ترین رقابت های جام جهانی در آفریقای جنوبی باشد. در بازسازی این مجموعه ، معماران بوگـِـرتمن سعی داشتند در طرح خود شمایلی از ظروف سنتی آفریقایی ( کالاباش ) را به نمایش بگذارند : کالاباش ، نمادی مختص قاره ی آفریقا و به عنوان ظرفی برای ذوب فرهنگ های آفریقایی ، قرار گرفته بروی سکویی مرتفع .در ساخت جداره ی محدب بنا از صفحات بتنی و چندلایه ی فیبر مسلح ، در هشت رنگ و دو بافت مختلف استفاده شده است ؛ پنل های شفاف هم در قسمت هایی از جداره روزن هایی ایجاد کرده اند. این جداره توسط ستون های بتنی مدور و مورب که از یک مرکز منشعب شده اند ، مهار شده است. دوازده ستون بتنی ، جهت دفع نیروهای عظیم تنشی و فشاری ، به ارتفاع چهل متر ، تا بستر سنگی زمین تعبیه شده اند. فضای گسترده ای که این خرپاهای مثلث شکل در آن قرار گرفته اند را سقفی محدب با پوسته ای از جنس PTFE ( پلی تترا فلورو اتیلن ) پوشش داده است. معماری استادیوم ساکر‌سیتی مبتنی بر ساختار باقی مانده از استادیومی قدیمی مربوط به اواسط دهه ی هشتاد ، بازسازی شده و در این پروژه معماری استادیوم هشت هزار متر مکعب بتن ، نه هزار تن فولاد مسلح و هشت هزار تن فولاد سازه ای ابه کار رفته است.

ورزشگاه ساکر‌سيتي در 10 کيلومتري جنوب غربي مرکز کلانشهر شهر ژوهانسبورگ بزرگترين و مهم ترين شهر اين کشور و اين قاره قرار گرفته است. اين ورزشگاه که در واقع در سال 1989 (1368) با نام اف ان بي (نخستين بانک ملي) و با سرمايه همين بانک آفريقاي جنوبي ساخته شده است طي چند سال اخير تغييرات اساسي را به خود ديده است تا بتواند براي ميزباني از اصلي ترين بازي هاي جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي آن آماده شود.
ساکر‌سيتي که در واقع بخشي از يک ورزشگاه بزرگ در مجاورت شلوغ ترين شهرک سياهپوست و فقير نشين آفريقاي جنوبي يعني “سووتو” است که نخستين حرکت ها و شورش هاي مردمي براي انقلاب ضد تبعيض نژادي آفريقاي جنوبي نيز از همين شهرک آغاز شده است .
اين ورزشگاه خاطرات بزرگي از انقلاب ضد آپارتايد دارد از جمله اينکه ميزبان اولين تجمع 100 هزار نفري مردم اين کشور پس از آزادي “نلسون ماندلا” از زندان در سال 1990 (1369) بوده است که اين مهم در همه ادبيات داستاني و نمايشي مربوط به تاريخ سياسي اين کشور نيز آمده است.
مردم سووتو از اين ورزشگاه خاطرات مهم ديگري نيز دارند و آن پيروزي تيم ملي فوتبال کشورشان در فينال جام ملت هاي آفريقا در سال 1996 (1375) درست يک سال پس از پيروزي انقلابشان در سال 1374 بود ،به گونه اي که آفريقاي جنوبي توانسته بود تيم ملي تونس را در آن بازي به راحتي شکست دهد و همين موضوع بر افتخار و غرور ملي و انقلابي آنها افزوده بود.
مردم سياهپوست اين شهرک در جنوبي غربي ژوهانسبورگ از پرشورترين هواداران فوتبال در اين کشور هستند در حالي که اقليت سفيد و حتي رنگين پوست اين کشور علاقه اي به فوتبال نداشته و فقط به بازي هاي راگبي و کريکت و گلف مي پردازند.
لذا براحتي مي توان گفت که فوتبال ورزش، بازي و سرگرمي سياهان آفريقاست و نکته قابل توجه اينکه همين سياهان علاوه بر عادت ورزشي از عادت غدايي خاصي نيز برخوردار هستند که ملاحظه اين مهم در فرهنگ ورزشي آنها نيز لحاظ گرديده است.
به طور مثال در بازار ميوه و تره بار همه شهرهاي آفريقاي جنوبي بيش از 10 نوع کدو برزگ و کوچک با مزه و طعم و طبخ هاي مختلف فروخته مي شود که اين نشان از توجه خاص سياهپوستان آفريقاي جنوبي به اين صيفي جات ارازن قيمت و فراوان در بازار کشورشان است که اغلب از آن در غذا هاي خود استفاه مي کنند.
همچنين در خصوص ساکر سيتي نيز بايد گفت که مهندسين ساخت آن با اقتباس از يکي از معروف ترين اين کدوهاي بيضي شکل طرح اين ورزشگاه را طراحي کرده و معماران و هنرمندان نيز با ظرافت و دقت خاص براي شکل دادن به اين کدو خيالي مورد علاقه سياهان بر زيبايي آن افزودند.
اگر بخواهيم با يک نگاه هنري و فرهنگي به طرح ورزشگاه ساکر سيتي بنگريم بايد گفت که اين ورزشگاه با شباهت خود به کدو در عين حال گلداني شکل نيز هست .
اين ورزشگاه گلداني در عين حال شباهت زيادي به نوعي سفالينه خاص آفريقاي جنوبي نيز دارد لذا ماهيت وجودي آن علاوه بر ورزشي بودن، بار فرهنگ آفريقا را نيز با خود حمل مي کند.
از همين رو بود که چندي پيش گروه “مهندسان و معماران بوتگرتامان و شرکا” شرکت سازنده معماری استادیوم ، جايزه “بهترين “معماري دقيق” رشته مهندسي ساختمان اين کشور را به دليل رعايت اصول فرهنگي و الهام گرفتن از معيارهاي بومي براي دميدن روح فرهنگ بومي آفريقايي به اين ورزشگاه ،از آن خود کرده بودند.
صندلي هاي سفيد و آبي اين ورزشگاه بزرگ و مسقف نيز در ترکيب نماي زرد کدويي بيروني اين ورزشگاه چنان زيبايي به آن بخشيده است که چشم ها را براي دقايقي چند به خود خيره مي کند.
اين ورزشگاه ابتدا 80 هزار نفره بود ولي با طراحي و برنامه ريزي که براي ميزباني جام جهاني 2010 صورت گرفت، گنجايش آن به 94 هزار و 736 نفز افزايش يافت .
قابل توجه اينکه جايگاه خبرنگاران اين ورزشگاه دو هزار و 451 صندلي دارد که اين نشان از اهميتي است که مسوولان فوتبال آفريقاي جنوبي به حرفه خبرنگاري مي دهند.
از جمله امکانات این ورزشگاه، 15,000 ظرفیت برای پارکینگ دور استادیوم و 4,055 جای پارک ویژه زیر زمینی، رستوران با ظرفیت 300 نفر، موزه فوتبال، بخش رسانه با ظرفیت 2451 نفر است.استادیوم دارای 184 سوئیت و اتاق VIP بسیار بزرگ است به طوری که میتواند 300 نفر را در خود بگنجاند. جعبه های شخصی، ارائه 8 استودیو تلویزیونی، به استادیوم اضافه شده است.

کدسرا – همچنين در معماری استادیوم درباره کاربري اين ورزشگاه ياد آور مي شود که اين ورزشگاه فقط به فوتبال اختصاص ندارد، بلکه قرار است بازيهاي داخلي و جهاني راگبي نيز در آن دنبال شود.

معماری استادیوم عظیم ساکر‌سیت

در هر حال اين ورزشگاه علاوه بر ميزباني بازي هاي افتتاحيه ميان تيم هاي آفريقاي جنوبي و مکزيک در 11 ژوئن (20 خرداد) و بازي اختتاميه جام جهاني 2010 در 11 ژوئيه (20 تير)، شش بازي ديگر اين تورنمنت جهاني را نيز در خود جاي مي دهد.
اين ورزشگاه هشتمين بازي ميان هلند و دانمارک در 14 ژوئن (24 خرداد)، بيستمين بازي بين آرژانتين و کره جنوبي در 17 ژوئن (27 خرداد)، بيست و نهمين بازي ميان بزريل و ساحل عاج در 20 ژوئن (30 خرداد)، سي ونهمين بازي ميان غنا و آلما در 23 ژوئن (دوم تير)، پنجاه و دومين بازي يک هشتم نهايي در 27 ژوئن (6 تير) پنجاه و هشتمين بازي يک چهارم نهايي در دوم ژوئيه (11 تير) را نيز ميزباني خواهد کرد.

معماری استادیوم به حدي زيبا است که “ديه گو آرماندو مارادونا” بازيکن معروف و سابق فوتبال آرژانتين و جهان در ديداري که اسفند ماه گذشته از آن داشته، آن را زيباترين ورزشگاهي که در عمرش ديده است، توصيف کرده بود.

2017-04-25T03:12:18+00:00

ثبت ديدگاه