درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

معماری ساختمان اقامتگاه نخست‌وزیر استرالیا توسط معماران ایرانی

خانه » ساختمان مسکونی » معماری ساختمان اقامتگاه نخست‌وزیر استرالیا توسط معماران ایرانی

معماری ساختمان اقامتگاه نخست‌وزیر استرالیا توسط معماران ایرانی

هنر بومی استرالیا نمایانگر رابطه بین مردم و سرزمینشان است که از جریان طبیعت الهام گرفته و آن را به تصویر می کشد، جریانی که تمام اجزای آن هویت فردی و همزیستی همیشگی خود را بطور همزمان نشان می دهند. معماری ساختمان این پروژه سعی کرده تا به این باور پایبند باشد که درک ارتباط میان انسان و طبیعت، درک هنر بومی را می طلبد. این دیدگاه بنیادی بطور سرسری و سطحی محقق نشده، بلکه در محدوده اجزای تشکیل دهنده و پایه ایِ طرح اصلی و ارتباط با المان های طبیعی محیط اطراف و زمین مورد نظر، خود را نشان می دهد.

خلاصه طرح
زمانی که قرار شد نیازهای برنامه ای این پروژه معماری ساختمان مشخص شود، تصویر کلی نحوه زندگی و امور روزمره‌ی فردی که قرار بود در این بنا ساکن باشد (شخص نخست وزیر) را ترسیم کردند. بررسی نحوه ارتباط نخست وزیر با هر یک از فضاها، به هنگام ادغام المان های کاربردی مثل دسترسی به سرویس پشتیبانی و همچنین گفتگوی میان طبیعت اطراف و تمام فضاهای داخلی، ترکیب ساده و پویایی به وجود آورده است.

کانسپت طرح

این پروژه معماری ساختمان بر پایه این سه اصل کلی طراحی شده است:

1- تحقق ارزش های ذاتی هنر بومی استرالیا
برای تداوم جریان طبیعی محیط اطراف در درون فضاهای ساختمان، و همچنین حفظ رابطه بین بشر و طبیعت، یک ابرساز در تمام فضاهای داخلی قرار داده شد که اطراف گیاهان و درختان موجود در محل را محاصره می کند؛ با این کار از ردپای ساختمان در میان سبزه ها کاسته شده و همزیستی با طبیعت بدون تخریب آن خود را متجلی می کند.

2-بهره گیری از مزیت های سراشیبی زمین مورد نظر
فرونشست معماری در زمین مانع از این می شود که سازه، پیوند و رابطه ای که بین دریاچه و مناطق حفاظت شده برقرار است را در هم شکند. نوع قرارگیری منحصربه فرد زمین، مرزهای دسترسی را کوتاه تر کرده و متعاقبا موجب تسهیل و ارتقای سطح کنترل امنیتی می شود. در نهایت، این سراشیبی از لحاظ توپوگرافی از یک سمت، فضای ساخته شده را به محیط اطراف وصل می کند و از طرف دیگر، یعنی زمانی که از سمت شهر به آن نگاه می کنیم یک نمای دیپلماتیک و نمادین را به دست می دهد.
برای پاسخ دادن به این دو اصل، طراح پروژه معماری ساختمان اقامتگاه نخست وزیر استرالیا، “گرداب” را به عنوان المان معماری این بنا معرفی می کند؛ این المان اساسا یک هسته منسجم است که نه تنها توپوگرافی سراشیبی را شبیه سازی کرده تا ارتباط بین منطقه حفاظت شده و دریاچه را منعکس کند، بلکه نقش رابط و جدا کننده فضاهای داخلی را ایفا کرده تا هر یک از فضاها به هنگام ارتباط با دیگر فضاهای اطراف، ماهیت خود را حفظ کنند. خلاصه اینکه، این سراشیبی قلب این پروژه محسوب می شود به طوری که تمام ورودی های اداری و ارتباط های داخلی و بخش های پذیرایی اداری فضای بیرون را با هم ترکیب می کند.

3-حفظ سطح کیفی دموکراسی
با توجه به ماهیت دموکراتیک جامعه استرالیا، فضای خالی وسط گرداب از لحاظ ظاهری معبر عمومی را به دریاچه وصل می کند اما یک المان ثابت و فضایی با چند ورودی امنیتی به فضای داخل است که به مردم عادی که برای بازدید به اینجا می آیند این اجازه را می دهد تا مستقیما و از نزدیک در این اقامتگاه گشت و گذار کرده و آن را ببینند و بدون اینکه به حریم خصوصی و امنیت ساکنین اقامتگاه نخست وزیر تجاوز کنند به دریاچه دسترسی داشته باشند.

معماری ساختمان اقامتگاه نخست‌وزیر

معماران: فرشاد مهدی زاده، رها اشرفی، علیرضا شجاخانی، مرضیه رجب زاده، محسن مریضاد
مکان :استرالیا
سال: ۱۳۹۲
کاربری: مسکونی

مترجم: ناصر برادران

2017-04-25T02:25:57+00:00

ثبت ديدگاه

*