درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

نمایی هنرمندانه از معماری ایرانی در مجموعه آرامگاه سعدی

خانه » بناهای عظیم » نمایی هنرمندانه از معماری ایرانی در مجموعه آرامگاه سعدی

نمایی هنرمندانه از معماری ایرانی در مجموعه آرامگاه سعدی

در خاک عشق انگیز و هنرپرور شیراز، از هفت قرن پیش به این طرف، آرامگاهی در میان باغ مصفایی قرار گرفته که زیارتگاه صاحبدلان جهان است.این آرامگاه مزار جاودانی یکی از بزرگترین شاعران و نویسندگان ایران در قرن هفتم هجری برابر با قرن سیزدهم میلادی است و نام او که شهره آفاق است شیخ مشرف الدین مصلح بن عبدالله شیرازی متخلص به ((سعدی)) است. آرامگاه سعدی

در سال تولد و در گذشت این نابغه می توان گفت که تولد وی در حدود سال ۶۰۴ و فوتش ۶۹۱ هجری اتفاق افتاده و به طور تقریب ۸۷ سال زندگی کرده است. این شاعر و نویسنده نامدار و خالق آثار بی مانندی مانند گلستان و بوستان و طیبات و بدایع و قصاید، مدتها در این مکان که امروزه مزار اوست در خانقاهی می زیسته و دور از غوغای شهر در خلوت دل مضامین آسمانی می سروده است. چون چراغ عمر شاعر به خاموشی گرایید این خانقاه نیز که محفل ادبا و شعرا و متفکران و مجلس انس ادب دوستان بود به آرامگاه او مبدل شد و از آن پس به صورت زیارتگاه اهل دل و مطاف صاحبان ذوق و دوستداران شعر و ادب فارسی در آمد.

این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق شیراز قرار دارد. در اطراف مقبره، قبور زیادی از بزرگان دین وجود دارند که بنا به وصیت خود، در آنجا مدفون شده‌اند از جمله مهمترین‌های آن می‌توان شوریده شیرازی را نام برد که آرامگاهش به وسیله رواق به آرامگاه سعدی متصل شده‌است. در ادامه با ما همراه باشید.

طرح و بنای امروزی آرامگاه سعدی پس از چندین بار ساخت و تخریب بلاخره توسط محسن فروغی و در سال ۱۳۳۰ طراحی و ساخته شد.

محسن فروغی معمار مدرنیستی بود که به تاریخ و پیشینه ی فرهنگی ایران عشق می ورزید. او برداشت فرمال و ظاهری از تاریخ را سطحی نگری همکاران جوان خود می دانست و بر این عقیده بود که رابطه ی ساختمان ها را از نظر سبک و شکل می توان به دو دسته تقسیم کرد: رابطه ظاهری و رابطه حقیقی. برای فروغی، رابطه ظاهری به مانند ساختمان های ساخته شده در ابتدای دوره شکل گیری معماری ساسانی است که با الگوبرداری از معماری هخامنشی درصدد خلق شباهت بین معماری ساسانی و هخامنشی بودند. طرح این مجموعه با الهام از معماری ایرانی ترکیبی از ایوان ستون دار و یک رواق کشیده می باشد که به صورت فرم L شکل سازماندهی شده اند و در محل برخورد ایوان و رواق یک گنبد تعبیه شده که مقبره سعدی در آن قرار دارد.

در واقع معماری این مجموعه با الهام از معماری ایرانی طراحی شده است. تالار ستوندار، رواق و گنبد گواه این امر می باشند.

این مجموعه از نظر تزیینات هم الگوی کاملا ایرانی را در پیش گرفته است که شاخص ترین آن، کاشی های فیروزه ای می باشد، که بر فراز گنبد این مجموعه خودنمایی می کند. کتیبه های داخلی آرامگاه به همراه تزیینات سقف که الگوی کاملا ایرانی دارد از دیگر شاخصه های هنر و معماری ایرانی می باشد.

یکی از ویژگی های شاخص این مجموعه قرارگیری تالار ستون دار در محور و مسیر اصلی ورودی این مجموعه می باشد که این مدل ، یکی از شاخصه های باغ سازی در ایران بوده است.

مساحت سایت این مجموعه ۷۷۰۰ متر مربع می باشد که در طرح جدید آرامگاه سعدی پس از خرید و تخریب خانه‌های اطراف، آرامگاه دارای محوطه‌ای در حدود ۱۰۳۹۵ متر مربع شد . محوطه باغ به سبک ایرانی گلکاری، درختکاری و باغچه بندی شده‌است و طرح کلی سایت با الهام از باغ سازی ایرانی طراحی شده است.

حوض ماهی:

حوض ماهی یکی از قنات هایی است که در طول تاریخ با نام شیراز همراه بوده است.

در عمق ۱۰ متری قناتی که به کاریز هم مشهور است با زیر بنایی در حدود ۳۰ متر مربع که با ۲۸ پله به صحن آرامگاه وصل می شود.کاش کاری های درون حوض ماهی به سبک سلجوقی است، که توسط استاد ((تیرانداز)) کامل و اجرا گردیده است.

قدیمی ترین کتیبه سنگی در بالای خروجی آب حوض ماهی قرار دارد و مربوط به قرن هفتم هجری قمری است، به روی این کتیبه با خط ثلث جلی نوشته شده است:

……..ذلیل و خوار شود هرزه زبان عیب جو……..

در سال های گذشته در چهلمین روز سال در محوطه جلوی آرامگاه سعدی جمع می شدند و آش نذری می پختند که در فارس ((دیگ جوش)) می نامند و از بامداد تا شب شادی می کردند.

اگر دختر و پسری دست و روی خود را با این آب بشوید، بخت او باز می شود و به خانه ی بخت می رود. ماهی های این آب، مقدس هستند و هیچ کس حق صید آن را ندارد.

در آخرین روز چهارشنبه هر سال مردم در آب حوض ماهی، آب تنی می کردند و با جامی که به جام ((چهل کلید)) مشهور است، روی سر خود آب می ریختند و اعتقاد دارند که شفابخش است. بعضی از کشاورزها معتقدند یک ظرف آب از این حوض در جوی آبی مزرعه هایشان باعث می شود محصولشان را آفت نزند و اگر لباس هایشان در این آب شسته شود، دیگر بیمار نمی شوند. هم اکنون این آب آلوده است.

در هر حال این آداب ورسوم جزء معتقدات مردم شیراز است و معجزه سعدی((بوستانش)) و شفای سعدی، بیرون آوردن از جهل ((گلستانش))است.

نمایی هنرمندانه از معماری ایرانی در آرامگاه سعدی

 

نام پروژه: آرامگاه سعدی

طراح:محسن فروغی

محل ساخت:ایران، شیراز

سال ساخت:۱۳۳۰

مساحت مجموعه: ۱۰۳۹۵ متر مربع

زیربنای ساخته شده:۲۶۱ متر مربع

2017-05-31T10:41:24+00:00

ثبت ديدگاه

*