درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

بررسی پروژه‌ی ساختمان سالن نمایش تئاتری در هلند

خانه » سالن نمایش » بررسی پروژه‌ی ساختمان سالن نمایش تئاتری در هلند

بررسی پروژه‌ی ساختمان سالن نمایش تئاتری در هلند

این پروژه‌ی ساختمان سالن نمایش تئاتر در شهر اسپیکنیسه واقع در کشور هلند است که توسط استدیو UN ساخته شده است. نگرانی برای چگونگی ساختن سالن نمایشی که برای فضای پرازدحام شهری مناسب و همچنین مرتبط با سبک معماری معاصر باشد باعث شد به گونه‌ای این دو نکته عملی شود که از پنجره های بلند و کشیده ای که براق هم نیستند استفاده شود که تا روی زمین امتداد داشته باشند و این یک عنصر اصلی برای نمای جلویی ساختمان به حساب می آید و دلیل این که نمایی پرسپکتیو و جذاب برای گردشگران و تماشاچیان دارد خوب عمل کردن این موضوع است .

اما به هر حال نمای خارجی قدری نامتوازن در نگاه بیننده جلوه می کند . تنها فضای خارج است که اینگونه توصیف میشود اما به هرحال پروژه ی سالن نمایش Spijkenisse باید به گونه ای طراحی میشد که قضاوت نهایی آن باعث سزاوار شدنش با توجه دیگران می شد. نمای بیرونی به هنگام شب با درخشش نور بنفش در فضای شهر شاخص است. مساحت این سالن 5800 مترمربع است و دو سالن آن، برای برگزاری نمایش و همچنین کنسرت موسیقی یا دیگر برنامه‌های مشابه مناسب است.

ویژگی های برنامه ریزی شده ی ساختاری برای به حداکثر رساندن بهره وری و کارایی فضا از حالت مرسوم خارج شده است . به گونه ای که میتوان گفت طرحی بسیار کامل و پیچیده است. برای محوطه سازی و همچنین ظرفیت های متنوع داخلی از تغییر ذات سطح طرح راهنمایی گرفته شده است که راهی بسیار منطقی برای ایجاد چنین سالن نمایشی است .

امکانات یک سالن نمایش در این بنای چندمنظوره با امکانات یک فضای عمومی عادی همراه شده و بنابراین یک سرسرای چند منظوره برای آن تدارک دیده‌اند که هم لابی و هم سالن اجتماعات است. سرسرا شامل فضاهای متعدد به‌هم پیوسته‌ای است که علاوه بر کافه و رستوران، دو سالن اجتماعات را نیز درخود جای داده‌اند. استفاده از رنگ‌های واضح، مسیریابی را ساده کرده و پنجره‌ها نور طبیعی فراوانی را برای این فضای داخلی تأمین می‌کنند.

محور ارتفاعی سرسرای پروژه‌ی ساختمان سالن نمایش ،‌ هویت خاصی به آن بخشیده و سکوی میان‌ آن،‌ به مانند یک نقطه پویا،‌ محل بسیار مناسبی برای کسانی است که مایلند تا از مناظر زیبای درون قاب پنجره‌ها لذت ببرند.سالن کوچک به ظرفیت 200 نفر و سالن بزرگ به ظرفیت 650 نفر است که حدود یک سوم صندلی‌های آن در بالکن نصب شده‌اند. برای تأمین هرچه بیشتر خاصیت آکوستیکی،‌ معماران سقفی طراحی کرده‌اند که اجزای آن متحرک است و می‌تواند در ارتفاع‌های مختلف تنظیم شود. این سیستم با پانل‌های آکوستیکی دیوارها تکمیل می‌گردد. یک رشته پلکان بزرگ از ورودی به سمت دو تالار کشیده شده که نرده‌های خمیده آن همراه با مبلمان سفارشی،‌ دکوراسیون داخلی را تکمیل کرده‌اند.

پروژه‌ی ساختمان سالن نمایش از منظر بیرونی‌،‌ بدنه‌ای چنان خمیده دارد که گویی با حرکت باد همراه است. البته این ترکیب از‌آنرو درنظر گرفته شده تا راه باد به سمت آسیاب بادی قرن نوزدهمی که در مجاورت این بنا قرار گرفته و یک نماد شهری محسوب می‌شود را سد نکند. بخش بالای دیوارها را با دو لایه آلومینیومی روپوش کرده‌اند. لایه بیرونی مشبک است و چراغ‌های LED جاسازی شده درآن،‌ ‌هنگام شب درخشش بنفش رنگی به نمای ساختمان می‌بخشد. طی پیش‌بینی‌های اولیه، دفتر معماری تمهیدی در نظر گرفت تا فرم سازه در نهایت سادگی ساختار، خمیدگی‌های مورد نظر طراحان را داشته باشد و مراحل تعمیر و نگهداری آن در آینده با مشکل روبه‌رو نشود.

پروژه‌ی ساختمان سالن نمایش

در نهایت میتوان گفت دو ویژگی اصلی طرح به شرح زیر است :

یک ویژگی پله های تندیس مانند و مجسمه ای آن که راهی به لابی سالن هستند .
و دیگر ویژگی آن وجود کافه ای برای سالن آمفی تئاتر است که فضایی برابر یک سوم طرح را شامل میشود .

مترجم : مهندس امیرکاظمی

2017-04-25T03:47:51+00:00

ثبت ديدگاه

*