درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

هدف و ایده طراحی پروژه مجتمع چند منظوره صفائیه یزد چه بود؟

خانه » ساختمان اداری » هدف و ایده طراحی پروژه مجتمع چند منظوره صفائیه یزد چه بود؟

هدف و ایده طراحی پروژه مجتمع چند منظوره صفائیه یزد چه بود؟

در بهار ۱۳۸۵ دفتر ما به همراه چند گروه معماری جوان دیگر برای شرکت در مسابقه طراحی یک مجتمع چند منظوره فراخوانده شدیم. سایت پروژه صفائیه یزد در شهر یزد قرار داشت. این شهر که در بخش مرکزی و کویری ایران قرار دارد، به خاطر بافت شهری سنتی و بکر و دست نخورده اش و همچنین معماری پایدارش مشهور است.
هدف پروژه این بود که مجتمعی طراحی شود که در مقابل آب و هوای گرم و خشک منطقه مقاوم و پایدار باشد. ساختمان اصلی به صورت یک توده خطی و بلند و در راستای ضلع جنوبی سایت طراحی شد. این ساختمان دارای واحدهای مسکونی و اداری بوده و در ضلع شمالی شامل مرکز تجاری سایه دار و خنکی است.

نمای جنوبی مجتمع صفائیه یزد با کامپوزیت آلومینیومی کار شده و دارای چند گشایش در طبقات مختلف است تا هم از گرمای داخل کاسته و هم منظره حیاط را در اختیار ساکنین طبقات مختلف بگذارد؛ این کار تفسیری جدید از همسایگی و بافت شهری قدیمی است.

نمای شمالی سبز و شفاف بوده و دارای پره ها یا باله هایی در جهت شمال غربی هستند که باد گرم تابستان از طریق این باله ها به سمت توده سبز هدایت شده و نهایتا نسیم خنک از آنجا وارد فضای خانه می شود؛ این شیوه نیز از برج های بادگیر محلی الهام گرفته شده است. فضاهای تجاری هم به مانند بازار تاریخی شهر در محل تقاطع با درختان سایه دار در سطح پایین تری قرار گرفته و از سمت مرکز تجاری غربی و محل پارکینگ دارای دسترسی جداگانه ای است.

 

پروژه مجتمع چند منظوره صفائیه یزد

ایده های طراحی : با توجه به شکل ذوزنقه سایت و عبور از خطوط ولتاژ بالا از طریق شمال و جنوب آن، منطقه اختصاص داده شده به ساخت و ساز زمین ذوزنقه با عرض 130 متر و طول 300 متر است. سازمان فضایی با تقسیم سایت ذوزنقه به یک مستطیل و مثلث، هندسه پایه این پروژه تعریف شده است. بخش مثلث که در کنار بلوار اصلی قرار دارد ، به عنوان میدان ورودی به مجتمع در نظر گرفته شده و بخش مستطیل شکل، به عنوان جرم اصلی تعریف شده است .

همه مناطق عمومی مانند فضاهای تجاری، اداری و فرهنگی، به عنوان یک حجم به شکل L-در سه سطح در میان میدان مثلث و بخشی مستطیل شکل مسکونی شکل گرفته اند و از طرف شرق از شمال بر میدان آاحاطه دارند. پارکینگ در مرزهای شمالی و جنوبی واقع شده، که تمام واحدها از طریق هسته های دسترسی به شکل عمودی , دسترسی داشته باشند.

قسمت وسط، مانند یک باغ مستمر در طبقه همکف، کل مجتمع را در بر گرفته است . این پروژه دارای سه بخش اصلی است: 1) بخش مثلث شکل ورودی میدان 2) باغ های مستطیلی شکل نیمه خصوصی (حفره) 3) گسترده مواج تراس بزرگ و سقفی است که باعث ایجاد نمای پنجم است.

تداوم میان این دو بخش باعث می شود، تهویه طبیعی، خنک کننده طبیعی و گردش هوا آسان تر انجام شود .

مجتمع چند منظوره صفائیه یزد

مکان: یزد
سال: ۱۳۸۵
کارفرما: وزارت وزارت مسکن و شهرسازی
معماران ارشد: مهدی مرزیاری، مریم علوی
سطح زیر بنا: ۶۰٫۰۰۰ مترمربع
مساحت زمین: ۵۸٫۰۰۰ مترمربع
سازه: جواد نخعی
افتخارات: تقدیر شده

 

2017-05-26T01:06:53+00:00

ثبت ديدگاه

*