درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

ساختمان اداره کارآفرینی جمهورى‌ لتونی

خانه » مجموعه فرهنگی » ساختمان اداره کارآفرینی جمهورى‌ لتونی

ساختمان اداره کارآفرینی جمهورى‌ لتونی

ایده ساختمان اداره طی یک طرح پیشنهادی برای مکانی در کنار تپه قلعه رزکنه در یک مسابقه معماری شکل گرفت و هدفش این بود که محیطی خلاقانه و مبتکرانه برای کودکان و جوانان شهر رزکنه ایجاد کند تا این جوانان تحصیل کرده پس از اتمام تحصیلاتشان به این شهر برای کار و زندگی باز گردند و این تنها انگیزه اصلی جهت توسعه شهر بود.

 

“افسانه ای هست که می گوید رز دختر شاه هنوز در زیر تپه قلعه شهر رزکنه زندگی می کند و منتظر کسی است تا او را از آنجا بیرون آورده و به دنیای روی زمین بیاورد… در این میان جادوگری از راه رسید و زمین را دزدید. یک فضای خالی به جای ماند تا هر کودک کوچکی از رزکنه در آن فضا، بلند قامت و تیزهوش و زرنگ بار بیاید. جادوگر تمام مدادها را به داخل زمین کشاند. نوجوانان هم آمدند و به بالای تپه رفتند تا هم خود و هم کارهای بزرگشان را به رخ جادوگر بکشند و بزرگان شهر ریگا (پایتخت لتونی) آنها را تحسین کنند!”
محوطه زمین حول بنای منطقه یعنی تپه قلعه رزکنه قرار دارد. و این زمین هم خود نیز در میان زمین های اطراف با چشم اندازی گسترده رو به قلعه و کلیسا قرار گرفته است.

“مداد”هایی که در فضای سبز نشانده شده اند نقش حیاط را برای این عمارت بازی می کنند. (منظور از مداد همان ساختمان های بلند داخل عکس است)

یک چشم انداز زیبا در کنار مرکز شهر و رو به قلعه باستانی با خرابه های قرون وسطایی، جاذبه توریستی فوق العاده ای برای شهر به حساب می آید. خود این زمین بود که می طلبید ساختمان مثل یک مداد در زمین فرو رود و نمای پنجم (سقف هندسی مثلثی با فضای سبز) ویژگی اصلی این بنا است. مصالج این ساختمان اداره ساختاری از بتنِ نما و یکدست و گچ اندود است. پلان بیشتر اتاق ها مستطیل شکل بوده و سقف فوق العاده ی بتن نما و هندسه متغیر پنجره ها، متفاوت و تک بودن این فضا را نشان می دهد. شکل پشت بام نه تنها حس امنیت را برای کودکان به ارمغان می آورد بلکه نور زیادی از زوایای مختلف به داخل اتاق ها و هال و راهرو هدایت می کند و این در حالی است که این بنا در تاریکی می درخشد. یک حیاط اندرونی خودمانی در طبقه همکف، به اتاق کار که اندکی بالاتر از سطح زمین قرار گرفته نور کافی وارد کرده است. منظره اطراف ساختمان اداره ، چه در سطوح سبز و چه در سطوح بتنی، ازهمان اصول هندسی بهره گرفته که در پشت بام با تمام جزئیات هنری و پیکرتراشى به کار رفته است. ساختار جدید، بخش اصلی این منظره چشم نواز شده است. این بنا نمونه ای است از طراحی معاصر که از فضای معنوی و فیزیکی اطراف نشات گرفته و فضای گرم و دوستانه تازه ای برای کودکان فراهم کرده است. این ساختمان علیرغم متراژ ۶۰۰۰ مترمربعی اش، با بناهای تاریخی کوچک مرکز شهر همخوانی داشته و حس خودمانى و صمیمانه ای به فرد منتقل می کند.

ساختمان اداره کارآفرینی جمهورى‌ لتونی

 • تیم معمار: SAALS Architecture
  مکان: شهرRezekne ، لتونی
  معمار ارشد: Rasa Kalnina, Maris Krumins
  تیم طراح: Ansis Auzins
  مساحت پروژه: ۴۴۰۰ مترمربع
  سال: ۲۰۱۴
  مشاور ساخت: Maris Igavens
  مشاور ساخت و طراحی داخل: Arturs Igovens
  معمار و طراحی داخل: Vita Skapare
  معمار فنی: Ilze Geca, Martins Reinbergs, Vineta Strauta
  مهندس عمران: IG-KURBADS, Renars Felcs, Lauris Tirans, Normunds Tirans
  مهندسی: INNA PROJEKTS
  خریدار: شورای شهر Rezekneدر لتونی
  مساحت زمین: ۱۲۰۸۰ مترمربع

 

مترجم: ناصر برادران

2017-05-08T02:37:32+00:00

ثبت ديدگاه