درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

بررسی معماری بنای چند منظوره Mondeal Square در احمد آباد هند

خانه » بناهای عظیم » بررسی معماری بنای چند منظوره Mondeal Square در احمد آباد هند

بررسی معماری بنای چند منظوره Mondeal Square در احمد آباد هند

احمد آباد با داشتن جمعیتی در حدود ۷ میلیون نفر یکی از بزرگترین شهرهای هند و یکی از در حال رشدترین کلان شهرهای جهان است. اینجا جایی است که شرکت خصوصی معماری و طراحی Blocher Blocher India، بنای چند منظوره خود یعنی Mondeal Square را طراحی و اجرا کرده است. این پروژه، بزرگترین بنا با نورپردازی LED نمای ساختمان در هند است.

چه چیزی احمد آباد را در کانون توجه قرار داده است؟ برای ارائه تصویری از شهر و جذب ساکنان و مسافران کدام یک از جذابیت های آن حائز اهمیت است؟ دو مشخصه که Mondeal Square اندکی پس از افتتاحش با خود به همراه آورد. یکی اینکه این بنا در منطقه Prahladnagar که در حاشیه رو به رشد شهر احمد آباد و در بزرگراه S.G. قرار دارد، و دلیل دیگرش آن است که کل سطح کف این مجتمع ۱۷۰۰۰ مترمربع است که ۳۶۰۰ مترمربع آن به فضای تجاری و ۱۰ طبقه برای کاربرد اداری تخصیص یافته است. در طول روز این سازه برجسته با نمای پرده ای، هر دو ساختمان را توصیف می کند. پایه های عمودی نمای بنا و پنجره های افقی آن که از پروفیل آلومینیوم سفید ساخته شده، نه تنها تاثیر دوربرد دارد بلکه نقش سایبان ساختمان را ایفا می کند.

بررسی معماری بنای چند منظوره Mondeal Square در احمد آباد هندبررسی معماری بنای چند منظوره Mondeal Square در احمد آباد هنداز مزایای موقعیت مکانی این بنای چند منظوره می توان به نحوه طراحی آن اشاره کرد که نیاز به سیستم تهویه هوا را تا حد زیادی کاهش می دهد. برخلاف نمای اصلی، پشت ساختمان با نمای لاملا/ورقه ای کار شده و بسیار شیک و زیبا جلوه کرده است. راه پله اظطراری و آسانسور در همین قسمت عقب بنا قرار گرفته و دسترسی به طبقات اداری از طبقه سوم تا دهم را فراهم کرده است.

سبک طراحی تیم Blocher Blocher India در طبقه آخر قابل مشاهده است. سقف های باز که با بتن نما و سرامیک خاکستری روشن کار شده، به همراه دیوارهای شیشه ای که در کنارشان قرار گرفته، روی هم رفته ظرافت مینیمالیستی/کمینه گرایی را به فرد منتقل می کند. اجزاء چوبی دیوار و فضای روشن داخل ساختمان موجب ایجاد گرمی و ملایمت و افزایش کارایی و بهره وری کارکنان می شود.

بنای چند منظوره Mondeal Square

نقش نور به عنوان جزئی از معماری بنای چند منظوره Mondeal Square
این بنای چند منظوره در شب جذابیت خاص خود را نمایان می کند. نمای Mondeal Square به عنوان بزرگترین نمای رسانه ای در کل هند است که مجموعه LED هایی با طول تقریبا ۵ کیلومتر، سطح ۵۳۰۰ مترمربعی نمای شیشه ای را می پوشاند. این نوارهای LED قابلیت این را دارند که بصورت تک تک و افکت دار روشن شده و با حرکت این افکت ها، توالی رنگ ها یا حتی اشکال خاصی روی سطح نما به نمایش در آید. پنجره های مربعی بزرگ و با اندازه های مختلف که در نمای پشت قرار داشته نیز روشن شده و همچنین فضای باز و نیمکت دار جلوی ساختمان، راه پله ها و فضای سبز چراغانی شده و کلا در دریایی از نور غرق می شوند. در اینجا فضای هنری رنگارنگ و پر زرق و برق در شهر موج می زند.

نکته قابل ذکر دیگر این است که این ساختمان در یک مکان کاملا نمادین و سمبلیک قرار گرفته است. این بنای بیضی شکل در یک قطعه زمین دو نبش احداث شده و دو شاهراه شهر یعنی بزرگراه S.G. و جاده Prahladnagar را به هم وصل می کند. به دلیل ادغام فضای عمومی و معماری، جلوی این ساختمان بسیار پرتردد است.
محوطه بیرون ساختمان و راه پله پشتی هم بلافاصله تا پستی و بلندی های اطراف امتداد یافته و بخش اصلی بیرون ساختمان را تشکیل داده اند. طراحان این نقشه از تعیین مرز ساختاری مشخص خودداری کرده و به درختان خرما به عنوان مرز سبز اکتفا کردند. این اقدام گامی دیگر در جهت نمادین کردن شهر زیبای احمد آباد و آشکارتر کردن تاریخ غنی آن است.

مترجم: ناصر برادران

2017-04-25T04:16:39+00:00

ثبت ديدگاه

*