درباره ما

وبسایت کدسرا که در سال 1395 راه اندازی شد، عملا تلاش دارد به لحاظ فنی و فکری، یک بستر پاسخگو به غالب نیازهای جامعه معماری ایران ارائه دهد، امکان بارگذاری پروژه های حرفه ای و دانشجویی با کمترین محدودیتی، اطلاع رسانی در زمینه برگزاری مسابقات و کارگاه های اموزشی و درسْگفتارها و همچنین ارائه محتوای تئوریک انتقادی نسبت به معماری و شهرسازی به مثابه یک دیسیپلین، از اهداف کلان ولی کوتاه مدت و غالبا تکنیکی کدسرا بوده اند.

قوانین

ضمن تشکر از انتخاب فروشگاه معماری کَدسرا، از آنجا که استفاده از این سایت به هر شکل به معنای قبول شرایط مندرج در بخش قوانین استفاده از سایت است، لطفاً آن را به دقت مطالعه فرمایید. توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های کدسرا منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. خواهشمندیم قبل از استفاده از مطالب و پروژه های سایت برگه قوانین را مطالعه فرمایید.  

معماری ساختمان چوبی

خانه » ساختمان اداری » معماری ساختمان چوبی

معماری ساختمان چوبی

ساختمان چوبی مرکزی صنایع چوب WoodTek اولین بنای ساخته شده از چوب مهندسی شده CLT (clt cross laminated timber) در تایوان است. این بنا در سال 2014 و در مساحت ۶۰۰ مترمربع ساخته شد.
ما بر آن بودیم که این بنا نه فقط از لحاظ ظاهری بلکه از نقطه نظر نمادین، نقطه تحولی‌ تاریخی در توسعه معماری سبز در آسیا باشد. اگر طرح این ساختمان CLT سربلند بیرون آید، دورنمای جنگل های مسکونی و بتنی تایوان بطور چشمگیری تغییر خواهد کرد. تا به امروز، اغلب ساختمان های مناطق شهری تایوان از بتن ساخته شده است که در تضاد با حرکت جهانی بسوی معماری سبز دوستدار طبیعت و کم کربن است.

ساختمان چوبی-www.cadsara.com
ساختمان چوبی

ساختمان سازی با چوب مهندسی شده CLT فرصتهای بهتری برای استفاده مردم مناطق شهری از چوب بعنوان ماده ای سبز و قابل تجدید برای ساختمان های یک طبقه و چند طبقه اماکن عمومی و شخصی فراهم می آورد.

ساختمان چوبی-www.cadsara.comما برای ساخت ساختمان چوبی CLT در تایوان با مشکلات متعددی روبرو هستیم. اولین مشکل، دوام ساختمان CLT در برابر شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب تایوان است. سیستم تحت فشار محافظت در مقابل باران (Pressure Equalized Rainscreen System) روی این پوشش ساختمان بکار گرفته شده تا از ورود آب باران به داخل قطعات CLT جلوگیری شود. طبقه اول در سطح بالاتری از سطح زمین بنا شده و روی پایه بتنی قرار گرفته تا از رطوبت خاک و حمله موریانه های زیر زمینی مناطق Formosan ممانعت بعمل آید. حمله موریانه ها ممکن است در اکثر کشورهای اروپایی مسئله ای پیش پا افتاده و جزئی باشد حال آنکه در تایوان بسیار جای نگرانی است. “خشک نگه داشتن ساختمان” به یکی از مهمترین مسائل ما درطول فرایند طراحی و ساخت و ساز تبدیل شده است.

ساختمان چوبی-www.cadsara.comسیستم ساختاری، چالش دوم ما در این پروژه است. ما در این بنا، ساختمان را بصورت پلکانی برخلاف عرف به سمت جلو ساخته ایم تا مزیت استفاده از پانل CLT بجای دیوار و کف را نشان دهیم.
همچنین تلاش ما بر این بود که شکل سنتی ساختمان های CLT “جعبه مانند” را در هم شکنیم. در نمای بیرون، معماری ساختمان با ترکیب دیوارهی یکپارچه و پلکان شیشه ای شفاف اجرا شده است. عبور نور از پلکان شیشه ای به درون ساختمان فضایی فوق العاده خلق کرده است.

ما با اجرایی کردن این ساختمان از تئوری تا عمل، صفحه جدیدی در تاریخ معماری تایوان نگاشته ایم.

ساختمان چوبی-www.cadsara.com

مترجم: ناصر برادران

2017-05-08T02:39:10+00:00

ثبت ديدگاه

*